Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz częściej priorytetem użytkowników. Powinni o tym pamiętać także właściciele serwisów internetowych i e-sklepów. Jednym ze sposobów podniesienia poziomu bezpieczeństwa jest certyfikat SSL.

Jeszcze kilka lat temu, poza instytucjami finansowymi, niewiele serwisów umożliwiało szyfrowane połączenie z serwerem. Dziś staje się to powoli normą. Coraz częściej wypełniając formularze online lub dokonując e-transakcji, użytkownik nie musi się bać, że jego dane wpadną w niepowołane ręce. Wszystko dzięki certyfikatowi SSL. Posiadanie takiego certyfikatu to również korzyści dla właściciela strony internetowej.

Wiarygodność i zaufanie

Polscy użytkownicy internetu są coraz bardziej świadomi kwestii związanych z ich bezpieczeństwem w sieci. Wielu z nich wie, że trzeba zwracać uwagę, czy dana strona www posiada symbol zielonej kłódki na pasku adresu, a ten zaczyna się od HTTPS. Takie serwisy cieszą się większym zaufaniem i mają większą wiarygodność. Certyfikat SSL jest tu jednocześnie sygnałem, że dany serwis internetowy dba o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Warto pamiętać, że strony www bez takiego certyfikatu są oznaczane jako niezabezpieczone. Na szczęście coraz więcej dostawców posiada szeroką ofertę certyfikatów SSL (np. Domeny.pl), a więc łatwo je zdobyć.

Gwarancja bezpieczeństwa

Użytkownicy coraz częściej dokonują różnych operacji finansowych online, a do tego wypełniają formularze, w których muszą podawać wiele danych wrażliwych. Dzieje się tak nie tylko w bankach czy instytucjach pożyczkowych, ale także w każdym sklepie internetowym. Certyfikat SSL jest potwierdzeniem, że te wszystkie dane użytkowników są odpowiednio zabezpieczone, a połączenie między przeglądarką i serwerem zostało zaszyfrowane. Posiadanie takiego certyfikatu jest także konieczne przy płatnościach kartą i jest wymagane przez Payment Card Industry Data Security Standard. Badania pokazują, że obecność certyfikatu potrafi zwiększyć obroty w e-sklepie nawet o 30% (źródło: https://www.ssl.com/article/how-ssl-seals-boost-conversion-rates/).

Zabezpieczenie przed phishingiem

Certyfikat SSL jest także odpowiedzią na plagę internetową, jaką jest bez wątpienia phishing. Ta metoda ataku polega na nakłonieniu użytkownika do wejścia na fałszywą stronę www (np. banku), która do złudzenia przypomina prawdziwą. Jeśli użytkownik będzie próbował się zalogować na takiej stronie, jego login i hasło zostaną przejęte przez przestępców. Certyfikat SSL i obecność zielonej kłódki jest gwarancją, że mamy do czynienia z wiarygodną, prawdziwą stroną www.

Lepsza pozycja w wyszukiwarce

Na koniec kwestia dość istotna dla właścicieli stron internetowych. Okazuje się, że certyfikat SSL wpływa pozytywnie na SEO i zapewnia wyższą pozycję w wyszukiwarce. Dlaczego? Google postanowiło promować serwisy www z certyfikatami SSL, aby podnieść poziom bezpieczeństwa w internecie. Do tego tak zabezpieczone strony mają niższy współczynnik odrzuceń, a to również przekłada się na wyższą pozycję w wyszukiwarce. To jednak nie wszystko. Do tej pory przeglądarka Chrome, która należy do Google, oznaczała strony bez certyfikatu SSL, na których były formularze, jako niezabezpieczone. Jednak od lipca 2018 roku wszystkie strony bez SSL będą w ten sposób oznaczane. Łatwo się domyślić, że wielu użytkowników może zniechęcić taki komunikat do odwiedzenia danej strony www.

Certyfikat SSL staje się coraz powszechniejszym zabezpieczeniem stron internetowych. Warto zatem zadbać, aby także nasz serwis umożliwiał połączenie szyfrowane, tym bardziej że to same korzyści dla właściciela witryny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here