Na rynku istnieje obecnie kilkadziesiąt instytucji pozabankowych, oferujących popularne chwilówki. Jak znaleźć wśród nich tę najbardziej wiarygodną? Jakie cechy powinna posiadać rzetelna firma pożyczkowa? Podpowiadamy.
Dla osoby, która nigdy wcześniej nie korzystała z usług instytucji pozabankowych, wybór tej jedynej może być źródłem dużego dylematu. Nic dziwnego. W końcu tak wiele mówi się dziś o nieuczciwych pożyczkodawcach, którzy wykorzystując niewiedzą klientów, wyłudzają pieniądze i dane osobowe. Podjęciu decyzji z pewnością nie pomaga również fakt, że oferty większości pożyczkodawców są do siebie bardzo podobne. Jak wybrać tę, która nie zawiedzie?
Cechy dobrej firmy pożyczkowej
Cechy dobrej firmy pożyczkowej omówimy na przykładzie Zyliona — jednego z najpopularniejszych obecnie serwisów, oferujących pożyczki pozabankowe.
Legalna zgodna z prawem działalność
Podstawową cechą dobrej firmy pożyczkowej powinna być uregulowana i zgodna z prawem działalność oraz obecność w Rejestrze instytucji pożyczkowych prowadzonym przez KNF. Choć KNF nie nadzoruje działalności instytucji pozabankowych, taki wpis świadczy o tym, że pożyczkodawca spełnia niezbędne wymogi ustawowe. Prowadzi więc legalną dzielność. Co ważne, jeśli chcesz zweryfikować firmę w rejestrze, upewnij się, że nazwa pożyczkodawcy brzmi tak samo, jak nazwa serwisu. Pożyczkodawcą udzielających finansowania przez serwis Zylion jest firma Prosperial. I to jej dane, a nie dane Zyliona, figurują w rejestrze.
Kalkulator pożyczkowy
Osoba, która zaciąga pożyczkę pozabankową, już na starcie powinna wiedzieć, ile za nią zapłaci. Powszechną praktyką firm pożyczkowych jest umieszczanie na stronach kalkulatora, który pozwala samodzielnie wyliczyć koszt finansowania. W serwisie Zylion znajdziesz go na stronie głównej. Takie umiejscowienie, doskonale widoczne dla klientów, powinno być standardem.
Formularz informacyjny
Zgodnie z prawem, pożyczkodawca ma obowiązek udostępnienia pożyczkobiorcy formularza informacyjnego. Taki dokument zawiera szczegółowe informacje dotyczące pożyczki: opłat, warunków spłaty, konsekwencji opóźnień czy weryfikacji danych wnioskującego w bazach BIK i BIG. Analizując zapisy formularza informacyjnego, unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek wynikających z niewiedzy.
Możliwość odstąpienia od umowy pożyczkowej
Pożyczka pozabankowa jest rodzajem kredytu konsumenckiego. Prawo nakazuje więc pożyczkodawcom, by umożliwili swoim klientom odstąpienie od umowy pożyczkowej w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Bez dodatkowych kosztów czy podawania przyczyny takiej decyzji. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że będziesz mógł od niej odstąpić. Informacje na temat znajdziesz w treści umowy, która powinna być dostępna w serwisie.
Wzór umowy do wglądu
Kolejnym elementem potwierdzającym wiarygodność firmy pożyczkowej jest umieszczenie na stronie wzoru umowy ramowej. Czytając jego zapisy, dowiesz się, jak wygląda procedura wnioskowania, kto może otrzymać finansowanie i jakie będą konsekwencje nieterminowej spłaty. W serwisie Zylion wzór umowy znajdziesz w sekcji Dokumenty.
Możliwość pożyczenia pieniędzy za darmo
Choć udzielanie darmowych pożyczek nie świadczy o kompetencjach firmy pożyczkowej, jest dużym walorem dla pożyczkobiorców. W końcu, jeśli możesz uniknąć kosztów, po co je ponosić?