Firmy windykacyjne w swoim działaniu wykazują się uporczywością, która niejednokrotnie zamienia się w bezwzględność. Jedynym ich celem jest wyegzekwowanie długu, często, bez żadnego sprawdzenia, czy faktycznie na dłużniku ciąży obowiązek spłaty należności. Dowiedz się jak bronić się przed uporczywymi windykatorami i co zrobić, jeśli domagają się oni spłaty nieistniejącego długu. Nie musisz być niewolnikiem firm windykacyjnych!

Nieuczciwa windykacja – nie musisz ulegać presji windykatorów

Mimo że przedstawiona w pierwszym akapicie sytuacja brzmi jak z filmu, warto zdać sobie sprawę, że z takimi problemami musi radzić sobie sporo uczciwych obywateli. Bezpodstawna windykacja zobowiązań, pomimo ich ewidentnego przedawnienia lub wyroku sądu, który nakazuje odstąpić od zapłaty należności, to niezwykle częsta sytuacja, dotykająca niejednokrotnie osoby, które nigdy w życiu inie miały problemów ze spłacaniem długów. Do tego dochodzą uporczywe telefony, smsy o mało przyjaznej treści i wszechobecna atmosfera grozy. A warto wiedzieć, że prawo daje nam wymierne narzędzia w walce z nieuczciwymi i uporczywymi windykatorami i warto z nich skorzystać.

Jak bronić się przed uporczywymi egzekutorami długów?

Z punktu widzenia kodeksu karnego domaganie się zapłaty nieistniejącego długu może być uznane za próbę wyłudzenia. Jeśli firma windykacyjna wzywa nas do zapłaty długu, który został umorzony lub przedawniony, powinniśmy wysłać do niej pismo z informacją, że domaganie się spłaty jest bezpodstawne, a kolejne próby zostaną zgłoszone jako próba wyłudzenia pieniędzy. Z kolei uporczywe telefony, niekończące się wezwania do zapłaty i smsy, mogą zostać zakwalifikowane jako nękanie i również takie zachowania firmy windykacyjnej możemy zgłosić na policję lub do prokuratury.

Walka z windykacją – korzystaj z prawnych możliwości

Jak widać, z całą pewnością nie jesteśmy bezbronni w walce z nieuczciwymi windykatorami. Jeśli tylko mamy podejrzenie, że windykacja jest bezpodstawna, a firma próbuje wyłudzić od nas pieniądze na poczet spłaty nieistniejącego długu, warto skorzystać z instrumentów prawnych, które nam przysługują. Pamiętajmy, że firmy windykacyjne odkupujące stare długi za niewielką część ich wartości, kierują się wyłącznie chęcią zysku – często bez względu na to, czy egzekucja zobowiązania ma jakiekolwiek podstawy. Niestety, wiele osób nie ma pojęcia o sposobach walki z windykatorami, na czym żerują tego rodzaju firmy, nieustannie domagając się spłaty często wyimaginowanego zadłużenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here