ISO 45001 to standard, który jest dla organizacji okazją do dostosowania działań strategicznych i zwiększenia koncentracji na poprawie wyników w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Audytor BHP jest istotnym elementem skutecznego systemu zarządzania ryzykiem, personelem i zasobami.
Dlaczego audytor BHP jest koniecznością?
Wykwalifikowany audytor BHP potrafi określić strukturę i wymagania skutecznego systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wykazuje się zrozumieniem historii i rozwoju ISO 45001, kluczowych terminów i definicji. Skutecznie interpretuje oraz stosuje kluczowe pojęcia i zasady standardu do istniejących procesów w organizacji.
Umiejętności, jakie posiada audytor BHP, są niezbędne do oceny i raportowania zgodności podczas wdrażania procesów opartych na ISO 45001. To on decyduje o tym, jak:
- zainicjować audyt,
- przygotować i przeprowadzić czynności kontrolne,
- skompletować i rozesłać raporty z audytu,
- skontrolować dotychczasowe zmiany.
Osoby, które chciałby ukończyć kurs na audytora BHP, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/kurs-dla-audytorow-wiodacych-rozszerzenie-o-norme-iso-450012018-rejestrowany-w-cqi-irca/.
Szkolenie na audytora BHP – czy jest potrzebne przy wdrażaniu ISO 45001:2018?
Audytor BHP to osoba, która charakteryzuje się obszerną wiedzą z zakresu standardów i norm. Wieloletnie doświadczenie i ukończone kursy z innych wymogów są zawsze świetnym uzupełnieniem, jednak nie można wdrożyć ISO 45001:2018 w firmie, jeśli w zespole ma osób przeszkolonych dokładnie z tego zakresu. Największą rolę odgrywają tutaj ciągle zmiany w przepisach, dlatego wiedza audytorów musi być ciągle akutalizowana. Kończąc kurs audytor BHP potrafi:
- określić kluczowe wymagania i zalety ISO 45001,
- zarządzać ryzykiem i możliwościami, zarówno w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i swojego BHP, a tym samym napędzać ciągłe doskonalenie,
- podejmować kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy jako kluczowy element w organizacji,
- przyciągać i zatrzymywać pracowników i klientów, lepiej spełniając ich obecne i przyszłe potrzeby,
- przygotować, przeprowadzać i monitorować działania audytowe ISO 45001,
- określać oraz stosować korzyści i wymagania audytu ISO 45001,
- oceniać zdolność organizacji do zarządzania ryzykiem i BHP.