8K – nowy standard jakości obrazu

Mogłoby się wydawać, że ledwo przywykliśmy do wszechobecnych oznaczeń „Full HD” albo „1080p”, a już pojawił się nowy, jeszcze wyższy standard jakości obrazu: 4K. Okazuje się jednak, że ta technologia już teraz ma swojego następcę, który powoli zdobywa rynek. Mowa tutaj o rozdzielczości 8K. Na czym polega ten standard i jakie urządzenia go obsługują?

O co chodzi z 8K?

Przypomnijmy: rozdzielczość to po prostu wymiar obrazu wyrażany w pikselach. Zasada jest prosta: im więcej pikseli, tym lepsza jakość. I tak 1080p to 1920 x 1080 pikseli, 4K to zazwyczaj 3840 x 2160, a 8K to dwa razy więcej, czyli 7680 x 4320. Wraz z liczbą pikseli rosną wymagania techniczne, jakim musi sprostać sprzęt, dlatego rozdzielczość tę obsługują tylko topowe modele największych producentów, takie jak 85-calowy Sony ZG9 czy Samsung Q950R (65 cali, dostępne wersje 75, 82 oraz na zamówienie 95 cali). Materiały w wysokiej jakości zawierają bardzo dużo danych, które muszą być przetwarzane w czasie rzeczywistym. Aby wyobrazić sobie, o jakich liczbach tu mówimy, weźmy pod uwagę, że każda klatka filmu w 8K ma 33 miliony pikseli. W ciągu sekundy wyświetlanych jest 120 takich klatek. Oznacza to, że urządzenie obsługujące 8K musi obliczać parametry prawie 4 miliardów pikseli w ciągu sekundy!

Mało tego – aby jakość 8K dawała wyraźną różnicę, ekran musi być naprawdę ogromny. Gdybyśmy odtworzyli materiał w 8K na zwykłym monitorze komputera (zakładając, że w ogóle obsługiwałby on taką rozdzielczość), osiągnęlibyśmy rozdzielczość… wyższą, niż rozdzielczość widzenia ludzkiego oka. 8K jest bowiem formatem stworzonym z myślą o dostrzeganiu najmniejszych szczegółów na bardzo dużym ekranie. Aby poczuć ten przeskok, potrzebujemy telewizora nie mniejszego niż wspomniany Samsung Q950R. 65 cali jego wyświetlacza to bardzo dużo, ale i tak od takich wymiarów zaczynają się telewizory 8K. Największe modele to istne potwory, których przekątna dochodzi do nawet 100 cali!

Telewizory 8K – najciekawsze modele

8K to standard, który dopiero wchodzi na rynek. Z tego względu jest on obsługiwany wyłącznie przez topowe modele największych firm, które niestety znacznie przewyższają ceną telewizory w standardzie 4K czy Full HD. Można jednak spodziewać się, że tak jak w przypadku każdej nowej technologii, urządzenia te będą z czasem tanieć. Na ten moment obraz w 8K możemy podziwiać na telewizorach takich jak:

  1. LG OLED – jest to rodzina telewizorów o standardzie 8K, dostępnych w rozmiarach od 55 do 77 cali. Są to najdłużej dostępne na rynku telewizory 8K, dlatego są nieco tańsze od analogicznych modeli innych producentów.
  2. Samsung Q950R (65 cali, 75 cali, 85 cali i 95 cali dostępne na zamówienie) to najbardziej zaawansowany model firmy Samsung. Jest wręcz naszpikowany supernowoczesnymi procesorami, które obsługują zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji odpowiedzialne za poprawę jakości obrazu.
  3. Sony ZG9, dostępny w wersjach 85 i 98 cali. Ten model Sony zdaniem wielu recenzentów zapewnia najdoskonalszy obraz, jaki na ten moment możliwy jest do osiągnięcia w ramach domowej telewizji.

Telewizory te cechują się na ten moment bardzo wygórowanymi cenami. Można jednak spodziewać się, że tak jak w przypadku każdej nowej technologii, będą one stopniowo coraz tańsze i coraz powszechniejsze. W tej chwili 8K to technologia przyszłości – jest to jednak bardzo bliska przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here