Mogłoby się wydawać, że ledwo przywykliśmy do wszechobecnych oznaczeń „Full HD” albo „1080p”, a już pojawił się nowy, jeszcze wyższy standard jakości obrazu: 4K. Okazuje się jednak, że ta technologia już teraz ma swojego następcę, który powoli zdobywa rynek. Mowa tutaj o rozdzielczości 8K. Na czym polega ten standard i jakie urządzenia go obsługują?
O co chodzi z 8K?
Przypomnijmy: rozdzielczość to po prostu wymiar obrazu wyrażany w pikselach. Zasada jest prosta: im więcej pikseli, tym lepsza jakość. I tak 1080p to 1920 x 1080 pikseli, 4K to zazwyczaj 3840 x 2160, a 8K to dwa razy więcej, czyli 7680 x 4320. Wraz z liczbą pikseli rosną wymagania techniczne, jakim musi sprostać sprzęt, dlatego rozdzielczość tę obsługują tylko topowe modele największych producentów, takie jak 85-calowy Sony ZG9 czy Samsung Q950R (65 cali, dostępne wersje 75, 82 oraz na zamówienie 95 cali). Materiały w wysokiej jakości zawierają bardzo dużo danych, które muszą być przetwarzane w czasie rzeczywistym. Aby wyobrazić sobie, o jakich liczbach tu mówimy, weźmy pod uwagę, że każda klatka filmu w 8K ma 33 miliony pikseli. W ciągu sekundy wyświetlanych jest 120 takich klatek. Oznacza to, że urządzenie obsługujące 8K musi obliczać parametry prawie 4 miliardów pikseli w ciągu sekundy!
Mało tego – aby jakość 8K dawała wyraźną różnicę, ekran musi być naprawdę ogromny. Gdybyśmy odtworzyli materiał w 8K na zwykłym monitorze komputera (zakładając, że w ogóle obsługiwałby on taką rozdzielczość), osiągnęlibyśmy rozdzielczość… wyższą, niż rozdzielczość widzenia ludzkiego oka. 8K jest bowiem formatem stworzonym z myślą o dostrzeganiu najmniejszych szczegółów na bardzo dużym ekranie. Aby poczuć ten przeskok, potrzebujemy telewizora nie mniejszego niż wspomniany Samsung Q950R. 65 cali jego wyświetlacza to bardzo dużo, ale i tak od takich wymiarów zaczynają się telewizory 8K. Największe modele to istne potwory, których przekątna dochodzi do nawet 100 cali!
Telewizory 8K – najciekawsze modele
8K to standard, który dopiero wchodzi na rynek. Z tego względu jest on obsługiwany wyłącznie przez topowe modele największych firm, które niestety znacznie przewyższają ceną telewizory w standardzie 4K czy Full HD. Można jednak spodziewać się, że tak jak w przypadku każdej nowej technologii, urządzenia te będą z czasem tanieć. Na ten moment obraz w 8K możemy podziwiać na telewizorach takich jak:
- LG OLED – jest to rodzina telewizorów o standardzie 8K, dostępnych w rozmiarach od 55 do 77 cali. Są to najdłużej dostępne na rynku telewizory 8K, dlatego są nieco tańsze od analogicznych modeli innych producentów.
- Samsung Q950R (65 cali, 75 cali, 85 cali i 95 cali dostępne na zamówienie) to najbardziej zaawansowany model firmy Samsung. Jest wręcz naszpikowany supernowoczesnymi procesorami, które obsługują zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji odpowiedzialne za poprawę jakości obrazu.
- Sony ZG9, dostępny w wersjach 85 i 98 cali. Ten model Sony zdaniem wielu recenzentów zapewnia najdoskonalszy obraz, jaki na ten moment możliwy jest do osiągnięcia w ramach domowej telewizji.
Telewizory te cechują się na ten moment bardzo wygórowanymi cenami. Można jednak spodziewać się, że tak jak w przypadku każdej nowej technologii, będą one stopniowo coraz tańsze i coraz powszechniejsze. W tej chwili 8K to technologia przyszłości – jest to jednak bardzo bliska przyszłość.