Założenie firmy jest dużym osiągnięciem dla wielu przedsiębiorców, ale jej utrzymanie jest większym wyzwaniem

Założenie firmy jest dużym osiągnięciem dla wielu przedsiębiorców, ale jej utrzymanie jest większym wyzwaniem. Istnieje wiele standardowych wyzwań, z którymi mierzy się każda firma, niezależnie od jej rozmiaru. Należą do nich rzeczy takie jak zatrudnianie odpowiednich ludzi, budowanie marki i tak dalej. Jednak niektóre z nich są unikalne dla małych firm. Oto kilka z nich.

Uzależnienie od klienta

Jeśli pojedynczy klient daje więcej niż połowę twoich dochodów, jesteś bardziej niezależnym kontrahentem, niż właścicielem firmy. Dywersyfikacja bazy klientów ma kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy, ale może być trudna, zwłaszcza gdy dany klient płaci dobrze i na czas. Dla wielu małych firm posiadanie klienta gotowego zapłacić na czas za produkt lub usługę jest darem niebios.

Zarządzanie pieniędzmi

Posiadanie wystarczającej ilości gotówki na pokrycie rachunków jest koniecznością dla każdej firmy, ale jest także koniecznością dla każdej osoby. Niezależnie od tego, czy chodzi o firmę, czy o życie, prawdopodobnie pojawi się odpływ kapitału, który wywiera presję na tę drugą stronę. Aby uniknąć tego problemu, właściciele małych firm muszą albo być mocno skapitalizowani, albo być w stanie uzyskać dodatkowy dochód, aby w razie potrzeby zwiększyć rezerwy gotówkowe. Dlatego wiele małych firm rozpoczyna działalność od założycieli, którzy jednocześnie pracują i budują biznes. Chociaż takie podzielenie uwagi może utrudnić rozwój firmy, brak środków finansowych uniemożliwia rozwój firmy.

Zmęczenie

Długie godziny, praca i ciągła presja zmęczy nawet najbardziej zaangażowane osoby. Wielu właścicieli firm, nawet tych odnoszących sukcesy, siedzi w pracy znacznie dłużej niż ich pracownicy. Ponadto obawiają się, że ich firma podupadnie pod ich nieobecność, więc unikają oni brania wolnego i regeneracji. Zmęczenie może prowadzić do pochopnych decyzji dotyczących biznesu, w tym do chęci całkowitego porzucenia go. Znalezienie tempa, które sprawia, że firma  funkcjonuje bez wykańczania właściciela, jest wyzwaniem, które pojawia się wcześnie (i często) w ewolucji małego biznesu.

Zależność założyciela

Jeśli zostaniesz potrącony przez samochód, czy twój biznes nadal będzie przynosił dochody następnego dnia? Firma, która nie może działać bez jej założyciela, to biznes z terminem ważności. Wiele firm cierpi z powodu zależności od założyciela, a ta zależność jest często spowodowana tym, że założyciel nie jest w stanie oddelegować niektórych decyzji i obowiązków w miarę rozwoju firmy. Sprostanie temu wyzwaniu jest łatwe w teorii – właściciel firmy musi jedynie przekazać większą kontrolę swoim pracownikom lub partnerom. W praktyce jest to jednak poważna przeszkoda dla założycieli, ponieważ zazwyczaj wiąże się to z kompromisem (przynajmniej początkowo) w zakresie jakości wykonywanej pracy, dopóki potencjalny zastępca nie przejdzie odpowiedniego szklenia.

Równoważenie jakości i wzrostu

Nawet jeśli firma nie jest zależna od założyciela, nadchodzi czas, kiedy problemy związane z rozwojem wydają się dorównywać lub nawet przewyższać korzyści. Niezależnie od tego, czy jest to usługa, czy produkt, w pewnym momencie firma musi poświęcić się, aby się rozrastać. Może to oznaczać, że nie jest w stanie osobiście zarządzać każdą relacją z klientem lub nie kontrolować każdej transakcji.

Podsumowanie

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie może zrobić potencjalny właściciel firmy, jest otwarcie małej firmy bez rozważania nadchodzących wyzwań. Można się przygotować na te wyzwania, ale nie można ich uniknąć. Poza tym chęć konkurowania jest często jednym z powodów, dla których ludzie rozpoczynają własną działalność, a każde wyzwanie stanowi kolejną okazję do rywalizacji.

Jeśli czujesz, że jako początkujący przedsiębiorca potrzebujesz wsparcia profesjonalistów, być może pomocne okaże się coaching. Odwiedź stronę internetową www.ambiznes.pl i dowiedz się, jak specjalistyczne coaching może wpłynąć na rozwój twojej firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here