Zarządzanie łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Łańcuch dostaw jest nieodzowną częścią każdego przedsiębiorstwa. Ponadto, jeśli mamy do czynienia z firmą zajmująca się produkcją, z powodzeniem można stwierdzić, że to pojęcie staje się główną osią logistyki. Dlatego, jeśli chcemy jak najlepiej zoptymalizować plan działania naszego przedsiębiorstwa, warto zainteresować się tematem szerzej, bo jego zautomatyzowanie (np. za pomocą systemu ERP), może przynieść wymierne zyski. Nie mówiąc już o ilości czasu, który zaoszczędzimy, korzystając z pomocy specjalistycznego oprogramowania. Ale zacznijmy od początku.

Czym jest łańcuch dostaw?

Proces określany tym terminem jest tak rozległy, że nie da się go opisać w kilku słowach. Z definicji jest on sekwencją zdarzeń, pewnym procesem przemieszczania dóbr, który ma na celu zaspokojenie popytu na określony towar. W skład tego procesu wchodzą więc zakłady i wykonawcy, którzy dostarczają odpowiedni surowiec lub komponent, a ten jest następnie przerabiany w jakiś półprodukt lub podzespół, by finalnie utworzyć z niego gotowy produkt, który trafia do klienta gotowego za niego zapłacić.

Nasza firma produkcyjna znajduje się mniej więcej pośrodku tego łańcucha i ma do czynienia zarówno z producentem surowca, dostawcami, jak i później z dystrybutorem, który rozprowadzi wyprodukowany przez nas towar. Nikomu z branży nie trzeba tłumaczyć, że wiąże się to z dużą ilością planowania, gdzie planowanie potrzeb materiałowych i optymalizacja zapasów są jednymi z najważniejszych elementów, gdyż źle zrealizowane, mogą generować spore straty.

A o pomyłkę nietrudno. Zdarza się ona tym częściej, im większe przedsiębiorstwo prowadzimy. Dlatego właśnie powstała automatyzacja procesów, na której każda firma może zyskać. Na czym to polega?

System ERP i korzyści z jego stosowania

ERP, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (z ang. Enterprise Resource Planning), to oprogramowanie stworzone specjalnie dla firm, które składa się z całego systemu aplikacji, mających na celu zintegrowanie wszystkich procesów zachodzących w organizacji. Tłumacząc to „z polskiego na nasze”, otrzymujemy do dyspozycji interaktywna bazę, która wspiera naszą firmę w analizie i zarządzaniu wszystkimi procesami związanymi z naszym obszarem działań. Wszystko zebrane w jednym miejscu, z intuicyjną obsługą i możliwością szybkiego sprawdzenia danych.

Automatyzacja procesów

Zarządzając firmą produkcyjną, nawet o małym zasięgu, na co dzień mamy do czynienia z szeregiem innych branż – czy chodzi o zamawianie towaru, czy jego transport, czy późniejsze poszukiwanie kupca i sprzedaż. Samo to generuje potężną ilość pracy dla księgowości, a przecież dochodzi jeszcze cała strefa związana z działaniem zakładu i samą produkcją. Dla przedsiębiorcy liczy się wyłącznie efektywna produkcja, którą może wykazać na podstawie danych systemu.

Automatyzacja procesów z tym związanych, czyli skorzystanie z systemu ERP, pozwala nam trzymać rękę na pulsie, ograniczyć ilość pomyłek i ułatwić pracę nie tylko księgowych, ale również szeregowych pracowników. A to wciąż nie wszystkie plusy – nowoczesne systemy ERP działają w sieci, przez co można pilnować działalności z każdego miejsca z dostępem do internetu, a ponadto zajmować się marketingiem, kontaktem z klientem, tworzyć skomplikowane plany projektów… Usprawnienie działania firmy jest zauważalne niemal od razu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here