leasing

Z pewnością spora ilość ludzi zastanawiała się na czym polega leasing i czy warto z niego skorzystać. Poniżej znajduje się wiedza w pigułce dla osób, które niedawno założyły swoją działalność gospodarczą, ale nie tylko. Leasing warto jest uwzględnić w swoim biznesplanie dla firmy. To popularny sposób na sfinansowanie na przykład samochodu lub też innych urządzeń, a nawet nieruchomości. Tak naprawdę nie musisz nawet wyjmować pieniędzy z portfela lub zaciągać kredytu w banku. Z drugiej strony jednak jest tak, że nie jesteś właścicielem leasingowego przedmiotu i nie możesz z nim dowolnie dysponować. Mówiąc inaczej leasing jest w pewnym sensie formą dzierżawy. Po zakończeniu leasingu możesz jednak wykupić dany przedmiot po preferencyjnej cenie. Leasing jest idealnym rozwiązaniem, jeśli dopiero rozwijasz swój biznes i chcesz ograniczyć wszystkie koszty do minimum. Przecież zamysłem stworzenia firmy było zarabianie pieniędzy, a nie ich wydawanie.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/na-czym-polega-leasing/

Na czym polega leasing?

Tak jak już wspomniano wcześniej przedmiot, z którego korzystamy w formie leasingu nie należy do nas. Jest on tylko użyczony na czas precyzyjnie określony w umowie. Właścicielem takiego urządzenia, czy też samochodu, a nawet nieruchomości jest firma leasingowa, której płacimy za to ratę. 

Masz do wyboru dwie opcje: leasing operacyjny lub leasing finansowy. Od takiej decyzji będzie zależał płacony przez nas podatek dochodowy oraz podatek od towarów i usług VAT. Jednak to nie koniec. Forma leasingu, jaki wybraliśmy ma wpływ na czas oraz sposób przenoszenia własności danego przedmiotu czy też urządzenie.

Leasing operacyjny – na czym polega?

Leasing operacyjny istnieje wtedy, kiedy przedmiot jest środkiem trwałym firmy leasingowej, a przedsiębiorca może tylko obliczyć raty do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dopiero po dwóch latach, ponieważ tyle przynajmniej trwa leasing operacyjny do zakończenia umowy, przedsiębiorca może kupić przedmiot.

Podatek VAT będzie rozłożony w czasie oraz obciąży kolejne raty leasingowe. Jakie są w przypadku leasingu finansowego?

Leasing finansowy – na czym polega?

Jeżeli chodzi o podatek VAT kropka w leasingu finansowym taki podatek należy zapłacić z góry oraz jednorazowo. W ramach takiego leasingu, założyciel firmy wpisuje na przykład samochód do ewidencji i rozlicza go w formie opisów amortyzacyjnych. W takiej formule przedsiębiorca może traktować np. pojazd jako własny środek trwały.

Zobacz też: http://www.itcgrupa.pl/na-jaka-ulge-podatkowa-mozemy-liczyc-w-przypadku-nowej-inwestycji/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here