Strategia przy poszukiwaniu wymarzonej pracy

Najtrudniejszą częścią w procesie poszukiwania dobrej pracy jest zwrócenie na siebie uwagi rekrutera, czyli wyróżnienie się spośród wielu innych kandydatów na to samo stanowisko. Jeżeli mimo wielu ofert wysłanych do pracodawców nie uzyskałeś/uzyskałaś odpowiedzi, warto ponownie przeanalizować swoje działania, wychwycić ewentualne błędy, poprawić je, by zwieńczeniem poszukiwania pracy było podpisanie najkorzystniejszej umowy z pracodawcą.

Żeby tak się stało, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytania: „co chciałbym/chciałabym robić?”, „czym chciałbym/chciałabym się zajmować?”, „jakie mam zainteresowania i kompetencje?”, „jakie są moje atuty?”. Dobrym pomysłem jest także stworzenie listy pracodawców, u których najchętniej podjęlibyśmy pracę. Dopiero znając swoje preferencje można rozpocząć skuteczne poszukiwania.

Jak zyskać w oczach rekrutera?

Warto wiedzieć, że konkurencja jest znacznie mniejsza, gdy wysyła się e-mail do firmy, która nie prowadzi publicznie naboru do pracy. Może to być klucz do znalezienia wymarzonej pracy, gdyż wielu pracodawców może zachować sobie dobre CV, nawet jeśli w danym momencie nie potrzebuje nowych pracowników. Później, zanim zamieści ofertę pracy, najpierw sięga do własnej bazy kandydatów. Bardzo ważne zatem jest zadbanie już na początku o to, by wysyłane dokumenty aplikacyjne, takie jak CV i list motywacyjny były przygotowane profesjonalnie i zgodne z obowiązującymi trendami. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś/zrobiłaś lub nie wiesz, jak to zrealizować, możesz skorzystać z gotowych wzorów CV, także po angielsku, gdy aplikuje się na stanowisko w tym języku. Pamiętaj, że od dokumentów aplikacyjnych, które wysyłasz do pracodawcy w dużej mierze zależy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i w efekcie podpisanie umowy o pracę. CV oraz list motywacyjny to Twoja wizytówka.

Bądź na bieżąco

Prawdą jest, że największą popularnością w zakresie poszukiwania pracy są narzędzia online. Są one coraz bardziej dostępne i wygodne. Nie warto jednak ograniczać się tylko do serwisów pracy takich jak ten. Bardzo dobrym sojusznikiem w zdobywaniu zatrudnienia mogą okazać się targi pracy. Ich zaletą jest bezpośredni kontakt z pracodawcą. Owocuje to w dwójnasób: po pierwsze kandydat ma możliwość zaprezentowania siebie, wywarcia dobrego wrażenia na osobie rekrutującej. Po drugie, może dowiedzieć się o pracodawcy znacznie więcej niż wynika to z treści oferty pracy. W trakcie targów istnieje zatem sposobność nawiązania kontaktu z wieloma potencjalnymi pracodawcami. Dodatkowym atutem takiej formy poszukiwania zatrudnienia jest także fakt, że firmy prezentujące się na targach działają raczej lokalnie, co dla osób, które nie chcą zmieniać miejsca zamieszkania jest bardzo ważne.

Wykorzystanie serwisów dotyczących pracy

Jak wcześniej wspomniano, najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym przy poszukiwaniu pracy jest Internet. Pozwala na bieżąco śledzić pojawiające się oferty i szybko reagować na te, które są szczególnie interesujące. Dzięki witrynom w sieci kandydat uzyskuje szeroką wiedzę na temat rynku pracy. Mogą one być dedykowane na przykład tylko dla województwa śląskiego, czy tylko wybranemu miastu, na przykład artykuł o możliwościach pracy w Bytomiu. Serwisy dotyczące pracy nie tylko oferują ogłoszenia pracodawców i pracowników. Zawierają również porady i wskazówki na przykład w zakresie tworzenia CV czy listu motywacyjnego. Pomogą dostosować Twoje dokumenty do wymagań konkretnego ogłoszenia, dzięki czemu unikniesz błędów. Dzięki Internetowi będziesz mógł przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i znacznie zwiększyć swoje szanse na zdobycie idealnej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here