Dla każdego z nas poszukiwanie pracy to ważny i ciężki etap kariery zawodowej. Zarówno pozostawanie bez pracy, jak i chęć zmiany zatrudnienia powodują frustrację, stres, a także wzbudzają wiele emocji. Nowa praca jest dla nas bardzo często kolejnym etapem, z którym wiążemy zmiany na lepsze. Dzisiaj pracy poszukuje się w wygodny sposób – głównie przez internet, ale co ciekawe nie zmienia to faktu, że kandydaci są wciąż frustrowani i narzekają, że oferty nie odpowiadają ich oczekiwaniom czy jest ich za mało. Tymczasem okazuje się, że przeszukiwanie ogłoszeń w sieci wymaga znajomości kilku ważnych zasad.

Sprawdź, gdzie szukać

Obecnie w sieci znajdują się setki portali z ogłoszeniami o pracę, które mają coraz to nowe funkcjonalności – wszystko po to, aby wesprzeć osoby poszukujące zatrudnienia. Dzięki filtrom dotyczącej branży, regionu, miasta czy formy zatrudnienia możliwe jest wyszukanie ofert optymalnie dopasowanych do profilu i oczekiwań kandydata, dlatego ważne jest, aby z nich korzystać. Należy również wybierać portale wartościowe. Pewne i sprawdzone są najpopularniejsze serwisy, natomiast korzysta z nich bardzo wielu aplikantów, co wiąże się z dużą konkurencją. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest odwiedzanie stron, które gromadzą oferty pracy z danego regionu lub też z portali branżowych. Przykładowo programiście PHP zdecydowanie łatwiej będzie poruszać się po serwisie z ogłoszeniami z zakresu IT i tam też może znaleźć dużo ciekawsze propozycje, które dadzą mu możliwość rozwoju oraz okazję do uczestnictwa w interesujących projektach. Strony takie często również proponują newslettery oraz ciekawe porady z danego zakresu, umieszczają informacje o szkoleniach i konferencjach branżowych, dzięki czemu kandydat jest cały czas na bieżąco z ważną dla niego tematyką. Zaznaczyć należy, że szukanie zatrudnienia w sieci to nie ogranicza się tylko do korzystania z portali z ogłoszeniami. Warto regularnie przeglądać strony firm, w których chcielibyśmy podjąć zatrudnienie, ponieważ często tylko tam umieszczane są informacje o wolnych etatach. Nigdy nie zaszkodzi również wysłanie mejla ze spontaniczną kandydaturą – pozwala to na wyróżnienie się z tłumu, i nawet jeśli pracodawca aktualnie nie poszukuje pracownika, może zachować Twoje CV i odezwać się w przyszłości. Wartościowe kontakty można zdobyć, udzielając się na forach branżowych. Merytoryczne wypowiedzi i umiejętność wymiany doświadczeń często zostają docenione przez kolegów po fachu.

Jak prezentujesz się w sieci?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że poprzez media społecznościowe nasze życie prywatne bardzo często przenika się z życiem zawodowym. Jeśli nie zablokujemy dostępów do swoich profili na portalach, wgląd do nich ma każdy – również przyszły pracodawca. Kontroluj więc swoje wypowiedzi, posty, zdjęcia, tak aby nie każdy miał do nich dostęp, a także unikaj treści kontrowersyjnych czy negatywnie wpływających na wizerunek, ponieważ mogą Cię one przekreślić w oczach rekrutera, który właśnie zapoznaje się z Twoim CV.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here