Rodzimy rynek dla bardzo wielu przedsiębiorców okazuje się w obecnych czasach za ciasny i szukają oni sposobu na ekspansję. Oczywistym wyborem jest zatem skierowanie wzroku w stronę zagranicznych rynków. Dzięki globalizacji oraz rozpowszechnieniu handlu internetowego dotarcie do klientów z całego świata jeszcze nigdy nie było tak proste. Postaramy się zatem w tym artykule omówić temat sprzedaży towarów za granicą.

Jak się okazuje sprzedaż zagraniczna jest stosunkowo prosta. Mogłoby się wydawać iż sprzedaż do naszych zachodnich czy też wschodnich sąsiadów wiązać się będzie z bardzo wieloma formalnościami. Oczywiście część z nich nas nie ominie jednak znaczącą większość może przyjąć na siebie na przykład firma kurierska. W ostateczności zatem po stronie sprzedającego zostanie wyłącznie wypełnienie listu przewozowego.

Taki stan rzeczy oraz spadające z roku na rok koszty spedycji sprawiają, że coraz to wiecej firm decyduje się na sprzedaż i wysyłkę towaru zagranicę. Pozwala to znacząco zwiększyć grono potencjalnych odbiorców a przy tym powiększyć zyski. Dodatkowo otwarcie się na zagraniczne rynki buduje prestiż danej firmy i pozwala skuteczniej kształtować świadomość marki wśród klientów.

Na szczególną uwagę zasługuje tak jak wspomnieliśmy na wstępnie sprzedaż online. Założenie własnego sklepu internetowego pozwoli dotrzeć do klientów z każdego zakątka globu a przy tym nie generuje kosztów związanych z opłaceniem magazynu czy też lokalu do obsługi klientów. Sklep internetowy to zatem maksymalne zwiększenie zasięgu oferowanych usług czy produktów bez względu na branżę w której działamy.

Sklep internetowy który trafi jednak do zagranicznych klientów musi być odpowiednio zoptymalizowany i powinien posiadać co najmniej kilka wersji językowych. Wiąże się to już zatem z pewnymi kosztami. Z tego też względu małe firmy powinny zainteresować się formą zagranicznej reklamy swoich produktów jaką jest sprzedaż na eBay.

Mimo, że serwis ten w naszym kraju raczej ciągle jest w cieniu Allegro to w przypadku zagranicznych rynków jest on jednym z liderów. eBay każdego dnia przyciąga do siebie miliony klientów. Stanowi zatem doskonałą platformę do zaprezentowania swoich produktów zagranicznym klientom. Sprzedaż na ebay będzie więc doskonałym wyjściem w początkowych etapach ekspansji na zagraniczne rynki.

Najważniejszym aspektem od strony formalnej podczas sprzedaży zagranicznej jest pamiętanie o wystawieniu faktury VAT. Niezbędne będą również dokumenty związane z potwierdzeniem nadania przesyłki kurierskiej. Uzupełnienie powyższych może stanowić korespondencja z klientem.

Wspominając o fakturze VAT trzeba też pamiętać iż jeżeli sprzedaż ma miejsce w krajach należących do Unii Europejskiej to opodatkowanie będzie się odbywać w naszym kraju i zgodnie z tu obowiązującymi stawkami. Trzeba jednak przestrzegać limitów jakie posiada każde z Państw członkowskich. W przypadku przesyłek dostarczanych poza granice Unii Europejskiej stawka podatku VAT wynosi zero procent jeżeli tylko podatnik posiada dokument potwierdzający wywóz towaru poza teren Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here