Zapewnienie pracownikom dostępu do wody pitnej należy do obowiązków pracodawcy. Z tego powodu stałym wyposażeniem biur są różnorakie dystrybutory oferujące schłodzoną, letnią lub gorącą wodę. Obecnie istnieje wiele rodzajów urządzeń różniących się od siebie parametrami, wyglądem czy nawet sposobem działania.

Dystrybutory butlowe

Klasyczna forma podajnika na wodę składa się z zaopatrzonego w kraniki właściwego dystrybutora, do którego podłącza się od góry butlę z wodą źródlaną. Urządzenie wyposażone jest w mechanizmy schładzania oraz podgrzewania wody, dodatkowo zawiera zbiornik gromadzący spływającą z kranu wodę, która nie trafiła do kubka.

Tego rodzaju dystrybutory na wodę wymagają stałych dostaw butli, zwykle co 4 lub 8 tygodni, w zależności od zapotrzebowania. Ich zdecydowaną wadą jest to, że po otwarciu butli woda cechuje się dość krótkim okresem przydatności, zaczynają mnożyć się w niej bakterie i może się stać nawet niezdrowa, przez co należy ją wymienić. Jest to problematyczne, jeśli pracownicy nie korzystają z urządzenia aż tak często – w praktyce butlę zmienia się dopiero, gdy zabraknie w niej wody.

Dystrybutory bezbutlowe

Ten rodzaj dystrybutorów wyglądem przypomina poprzedni, z wyjątkiem takim, że nie posiada butli. Urządzenie pobiera wodę bezpośrednio z instalacji wodociągowej, natomiast mechanizm filtrujący uzdatnia ją oraz niekiedy mineralizuje. Również tutaj istnieje możliwość podgrzania lub chłodzenia wody.

Producenci wskazują na liczne zalety tego rodzaju dystrybutorów na wodę, począwszy od korzyści ekonomicznych na ekologicznych kończąc. Przede wszystkim dystrybutor nie wymaga dostaw butli z wodą, gdyż jest stale podłączony do instalacji wodociągowej. Nie ma dzięki temu przerw w dostawie wody, znika również problem magazynowania butli i potrzebnej ku temu powierzchni. Woda podawana przez urządzenie jest w dodatku zawsze świeża, gdyż dopiero co przefiltrowana. Istnieje co prawda konieczność wymiany filtrów, jednak odbywa się to nieporównanie rzadziej w stosunku do wymiany butli.

Ponadto tego typu dystrybutory na wodę nie generują odpadów w postaci wielkich plastikowych butli. Producenci wskazują także na korzyści dla środowiska wynikające z braku potrzeby ciągłego ich transportu. Wadą w stosunku do klasycznych dystrybutorów może być większa cena wynajmu.

Podsumowanie

Dokonując wyboru modelu odpowiedniego dla swojego przedsiębiorstwa należy rozważyć potrzeby i środki jakimi dysponujemy. Oferta rynku dystrybutorów obecnie jest ogromna, warto więc zapoznać się z różnymi rozwiązaniami przed zakupem bądź wynajmem urządzenia.

Artykuł powstał we współpracy z Yazamco

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here