Prace budowlane i remontowe w Norwegii

Polscy pracownicy są cenieni w Norwegii za pracowitość. W krainie fiordów doceniana jest także rzetelność i fachowość polskich firm budowlanych, remontowych, czy montażowych. Okazuje się jednak, że nie wszyscy pracownicy i przedsiębiorcy dobrze orientują się w norweskich przepisach oraz nie wiedzą, jakie możliwości mają do dyspozycji, np. w zakresie obniżania kosztów działalności. Co zatem warto wiedzieć chcąc realizować prace remontowo – budowlane w Norwegii? Podpowiadamy 3 kluczowe zagadnienia.

Wypożyczony sprzęt to wyraźne oszczędności

W budowlance sprawny, bezpieczny w użytkowaniu sprzęt to podstawa. Jego zakup stanowi inwestycję, na jaką może pozwolić sobie w Norwegii niewielu Polaków. Poza tym różnorodność prac może wymagać różnych maszyn, a przecież nie sposób dysponować wszystkim. Do tego dochodzi specyfika terenu i klimatu – Norwegia nie należy do miejsc łatwych w realizacji prac budowlanych. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. panujące tutaj niskie temperatury. Stąd też wynajem sprzętu budowlanego to w Norwegii tak popularny temat, nie tylko wśród zagranicznych wykonawców, ale i lokalnych firm budowlanych, czy remontowych.

Dla przykładu, na https://lavprisliftutleie.no/pl/ znajdziemy m.in. minikoparki, podnośniki, czy rusztowania. W zasadzie cały podstawowy duży sprzęt, który byłby kosztowny i trudny lub po prostu niemożliwy w transporcie z Polski. Czas odbioru i dostawy sprzętu jest zawsze elastyczny, a dla klientów nieposiadających możliwości osobistego odbioru maszyny przygotowana jest oferta dostawy sprzętu wprost na plac budowy. Taka opcja to realna możliwość zaoszczędzenia. Płacimy jedynie za czas, w którym sprzęt realnie pracuje na budowie. Działając w norweskiej branży budowlanej lub remontowej z pewnością warto rozważyć opcję takie wynajmu.

Niektóre prace budowlane wymagają potwierdzenia kwalifikacji

Proste prace budowlane nie wymagają w Norwegii uzyskania specjalnych zezwoleń, czy potwierdzenia posiadania konkretnych kwalifikacji. Jednak istnieje szereg prac / zawodów, których legalne wykonywanie wymagać będzie posiadania potwierdzenia kwalifikacji, czy ukończenia w Norwegii specjalnych kursów. Do tej grupy zadań zaliczają się przede wszystkim prace związane z elektryką oraz prace na wysokościach.

Warto pamiętać również o zaopatrzeniu zatrudnionych pracowników budowlanych w identyfikatory Byggekort. Te wydawane są przez Idemia Norway AS i są ważne przez dwa lata.

W Norwegii warto mieć SG

SG to skrót od sentral godkjenning, czyli norweskiego certyfikatu będącego odpowiednikiem polskich uprawnień budowlanych. Co prawda jego uzyskanie wiąże się z koniecznością spełnienia przez firmę rygorystycznych warunków, ale jest to jednocześnie otwarta furtka do korzystniejszych kontraktów. Firmy posiadające SG są bowiem postrzegane przez Norwegów, jako godne zaufania, co wiąże się w większą chęcią podejmowania współpracy.

SG nadaje Norweski Dyrektorat Budownictwa. Weryfikacji podlegają tutaj m.in. wypłacalność firmy względem skarbu państwa, zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników, czy legalność prowadzonej działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here