Praca zdalna i umowy przez internet

Coraz większa ilość przedsiębiorstw chce zatrudniać pracowników, którzy będą wykonywali własne obowiązki w zaciszu własnego domu, zaś rezultaty pracy prześlą przez internet. Mało tego, niedawna nowelizacja w kodeksie pracy (ustawa przyjęta w dniu 18 lipca 2002 roku na temat świadczenia usług przez internet), pozwoliła na takie skonstruowanie umowy, dzięki której pracownik w swoim domu, w mięciutkich kapciach, będzie mógł zrealizować projekt. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż przykładowo umowa zlecenie z takim pracownikiem może być zawarta w całości przez internet.

Praca zdalna – dla kogo jest przeznaczona?

Praca zdalna, inaczej telepraca jest zajęciem zawodowym, które można zrealizować poza miejscem pracy, przy wykorzystaniu środków elektronicznej komunikacji w rozumieniu przepisów odnośnie świadczenia usług elektroniczną drogą. Mówi o tym artykuł 657 § 1 w kodeksie pracy. Zwykle taką formę pracy proponuje się osobom będącym grafikami komputerowymi, korektorami tekstów, naukowcom, statystykom, jak i wszystkim tym, których obecność w przedsiębiorstwie nie będzie niezbędna, niemniej którzy stają się niezbędni do właściwego funkcjonowania zakładu.

Takie osoby może obowiązywać umowa zlecenie albo umowa na zasadzie wykonywania pewnych zadań – pracy (wykonanie grafiki, poprawienie tekstu, wykaz, czy też projekt) – w wybranym czasie muszą one zostać dostarczone do pracodawcy, bez przymusu codziennego wstawania o poranku i przesiadywania ośmiu godzin na swoim stanowisku. Jest to znakomite rozwiązanie dla młodych mam, osób z niepełnosprawnościami czy też tych, które mają odmienne godziny swojej aktywności. Bardzo dobrze spełniają powierzone im zadania, dostarczają wykonane materiały i w każdym momencie – uzgodnionym z pracodawcą – są dyspozycyjni.

Podpis elektroniczny

Jak już zostało to napisane wcześniej, praca świadczona online nie jest już dzisiaj niczym dziwnym. Nie dziwi również fakt, iż możliwie stało się zawieranie umowy online z pracodawcą. Nie zawsze spotkanie twarzą w twarz z pracodawcą jest możliwe. I tutaj z pomocą przychodzi nam np. umowa zlecenie przez internet. Niemniej jednak w takim przypadku, konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości. Mimo tego, iż trudno jest podczas oświadczenia elektronicznego o podpis własnoręczny, w wybranych sytuacjach tego rodzaju oświadczenie zachowa skutki identyczne, jak forma pisemna. Skuteczne zawarcie umowy przez internet, daje nam podpis kwalifikowany. Zgodnie z obowiązującym prawem, podpisanie oświadczenia swojej woli z użyciem podpisu kwalifikowanego, wywołuje identyczne rezultaty, co złożenie podpisu własnoręcznie. Dlatego też w tej sytuacji pisemna forma jest jak najbardziej zachowana.

Jak ułatwić sobie zawieranie umów online? – umownik.pl

Skuteczne zawarcie umowy online, nie za każdym razem jest bezproblemowe, tym bardziej jeśli jesteśmy na bakier z nowoczesnymi technologiami. Rozwiązaniem tego problemu jest strona umownik.pl. Jest to narzędzie, które pomaga kompleksowo w zawieraniu umów za pośrednictwem sieci, generowaniu treści, negocjowaniu umów, potwierdzania ich właściwego zawarcia, jak i weryfikowania tożsamości naszych kontrahentów bez konieczności złożenia podpisu w formie elektronicznej albo też tradycyjnej. Całość procesu przebiega online z użyciem dedykowanej mobilnej aplikacji czy też przeglądarki WWW. Zawieranie i tworzenie umów, to nie wyłączne funkcje Umownika. Aplikacja umożliwia też stworzenie aneksów, jak i wygenerowanie rachunków i faktur do wskazanych przez nas dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here