Wsparcie oprogramowania staje się ważne we współczesnym biznesie. Aby zdobyć przewagę konkurencyjną na rynku, przedsiębiorstwa muszą często korzystać z cyfrowych narzędzi, które usprawniają procesy w przedsiębiorstwie. Na rynku dostępne jest oprogramowanie uniwersalne i dedykowane.

Biznesowe cele można osiągać na różne sposoby, ale coraz częściej nie jest to możliwe bez nowoczesnych narzędzi technologicznych. Innowacyjne oprogramowanie jest szczególnie niezbędne w największych firmach. Wiele z nich już wykorzystuje takie systemy jak CRM (zarządzanie relacjami z klientami), ERP (zarządzanie przedsiębiorstwem), DMS (zarządzanie dokumentacją) itp. Samo użytkowanie takiego oprogramowania nie budzi wątpliwości, natomiast wielu menedżerów zastanawia się, czy dla ich firmy korzystniejszy jest wybór aplikacji dedykowanej, czy uniwersalnej.

Oprogramowanie uniwersalne

Na pierwszy rzut oka oprogramowanie uniwersalne może wydawać się kompleksowym rozwiązaniem. Tego rodzaju systemy dla firm są przeznaczone do realizacji określonych zadań i najczęściej zawierają zestaw typowych funkcji potrzebnych do realizacji tych zadań. Jednocześnie oprogramowanie uniwersalne jest przeznaczone dla szerokiej grupy odbiorców. Producent przygotował tu rozwiązania, które według niego są najbardziej potrzebne do określonych procesów biznesowych. Problem polega jednak na tym, że producent specjalizuje się najczęściej w tworzeniu oprogramowania, a nie w prowadzeniu biznesu w określonej branży. To, co może wydawać się zatem uniwersalne, w rzeczywistości bywa absolutnym minimum, niekoniecznie wystarczającym dla efektywnego prowadzenia biznesu.

Oprogramowanie dedykowane

Zupełnie inaczej jest w przypadku oprogramowania dedykowanego. Tutaj system jest tworzony specjalnie na zamówienie konkretnej firmy i pod kątem jej potrzeb. Takie oprogramowanie ma realizować ściśle określone zadania. Zanim powstanie taki system, dokonywania jest dokładna analiza potrzeb i wymagań użytkownika. Brane są pod uwagę wszystkie aspekty wykorzystania takiego oprogramowania. Na rynku można już bez problemu znaleźć producentów tego rodzaju aplikacji (na przykład ReasonApps), którzy pomogą dobrać wszystkie odpowiednie funkcjonalności systemu, potrzebne danej firmie, a potem zrealizują projekt i będą czuwały nad jego wdrożeniem.

Które rozwiązanie lepsze?

Już z powyższej charakterystyki można się domyślać, który wariant oprogramowania jest korzystniejszy, szczególnie dla dużych firm. Aplikacje uniwersalne są najczęściej dostępne od ręki, ale charakteryzują się małą elastycznością i nie zawsze współdziałają z oprogramowaniem wcześniej użytkowanym w przedsiębiorstwie. Zupełnie inaczej jest z systemami szytymi na miarę. Producent najczęściej tak tworzy tego rodzaju aplikacje, aby połączyć je z już istniejącymi systemami. Do tego przedsiębiorstwo otrzymuje wszystkie potrzebne funkcjonalności, a w przyszłości może rozbudowywać oprogramowanie o kolejne. Dedykowane oprogramowanie jest ściśle dopasowane do specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa, dlatego zawsze będzie miało przewagę nad uniwersalnymi rozwiązaniami. Warto o tym pamiętać, poszukując systemów do firmy. Czutej więcej o oprogramowaniach dedykowanych tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here