Jak możemy się domyślić. prowadzenie własnej firmy nie jest taką prostą kwestią, jak mogłoby się nam wydawać. Sytuacja wcale nie wygląda inaczej w przypadku usług TSL! Jednym z najczęstszych problemów, z którym zmagają się przedsiębiorcy, są kwestię związane z odpowiednim opodatkowaniem tych usług. Skąd biorą się wspomniane komplikacje i jak im zaradzić? Pozwólcie, że Wam z tym pomożemy!

Nie takie, jak reszta

Usługi transportowe są dość specyficzną branżą, gdyż podlega ona dość niestandardowym zasadom opodatkowania. Największym problemem dla poprawnego wykonania tej czynności jest to, gdzie dana usługa została wykonana i kiedy powstał obowiązek podatkowy. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta!

W granicach Unii

W przypadku świadczenia usług w granicach Unii Europejskiej zakładając, że nabywca usługi jest podatnikiem VAT, wedle obowiązującego prawa miejscem opodatkowania usługi transportowej jest siedziba firmy usługobiorcy lub miejsce prowadzenia jego działalności gospodarczej. W takiej sytuacji nie stosujemy żadnej stawki podatkowej. Wszystko wygląda inaczej w przypadku, gdy nabywca nie jest płatnikiem VAT. W takiej sytuacji transport podlega opodatkowaniu w miejscu jego rozpoczęciu, co w domyśle oznacza oczywiście siedzibę naszej firmy. Stosowana stawka to standardowe 23%.

Poza Unią Europejską

Domyślacie się pewnie, że zlecenia do naszej firmy nie muszą spływać wyłącznie z krajów członkowskich. Nierzadko może się stać tak, że w nasze ręce trafi świetna okazja z krajów takich jak Ukraina, Serbia, Albania czy patrząc nieco dalej, chociażby Turcja. Podobnie jak w poprzednim przypadku, wszystko rozbija się o status podatkowy firmy zlecającej przewóz. Gdy nabywcą jest podmiot, który jest zarejestrowanym płatnikiem VAT, to miejscem zrealizowania usługi będzie siedziba firmy zlecającej i nie podlegać będzie opodatkowaniu. Natomiast w przypadku „nie — podatnika” spoza UE, część usługi wykonana na terytorium Polski będzie opodatkowana na 0%, natomiast transport poza naszym kraju nie podlegać będzie opodatkowaniu.

Podsumowanie

Kwestie związane z opodatkowaniem naszych usług mogą być bardzo trudne do zrozumienia dla zarówno początkujących, jak i już doświadczonych przedsiębiorców. Nie trzeba się jednak obawiać ogromu przepisów, jakie obecnie obowiązują. Wystarczy znać kilka podstawowych kwestii, takich jak status podatkowy zleceniodawcy i to czy kraj, w którym prowadzi swoją działalność gospodarczą, pozwala na zastosowanie niższych stawek podatkowych! Na pewno sobie z tym poradzicie!

Więcej informacji na temat usług transportowych znajdziesz na https://bitlogistics.pl/transport-drogowy/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here