Obecnie rynek rozwiązań IT pełen jest najróżniejszych opcji dostosowanych do potrzeb wszystkich użytkowników. Każdy z klientów otrzymuje możliwość wybrania dowolnych produktów, które zagwarantują sprawne i wydajne działanie wszystkich urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwie. Jednym z rozwiązań, które staje się coraz bardziej popularne jest szeroko pojęta wirtualizacja. Jest to pojęcie oznaczające abstrakcję zasobów. Istnieje wiele najróżniejszych rodzajów wirtualizacji, między innymi wirtualizacja pulpitu bądź aplikacji. Rodzajem, który postaramy się opisać w tym artykule jest wirtualizacja serwera. Mamy nadzieję, że po jego lekturze zrozumieją Państwo istotę tego procesu oraz poznają najpopularniejsze dostępne narzędzia do jego przeprowadzania.

Na czym polega wirtualizacja serwera?

Proces ten można w skrócie opisać jako podział fizycznego serwera na znacznie mniejsze serwery wirtualne. Zasoby przechowywane na fizycznym serwerze mogą zostać podzielone pomiędzy kilka środowisk wirtualnych. W jaki sposób powstaje wirtualny serwer? Istnieje kilka możliwości jego utworzenia. Pierwszą opcją jest wirtualna maszyna, czyli samodzielny system funkcjonujący jak osobne urządzenie. Drugą opcją jest podział jądra systemu operacyjnego poprzez partycjonowanie. Z takiego podziału korzysta kilka różnych, prywatnych serwerów wirtualnych. Kolejną możliwością jest stworzenie maszyny para-wirtualnej. Dzięki tej technice wirtualizowany system operacyjny może współdziałać ze środowiskiem operacyjnym konkretnego komputera w danym zakresie obsługi. Niezależnie od wybranej opcji, korzyści są podobne – każda z maszyn sprawnie i wydajnie pracuje na macierzystym systemie operacyjnym. Ich włączanie oraz wyłączanie są całkowicie niezależne od pozostałych urządzeń pracujących na tym samym serwerze fizycznym. Zastosowanie tego rozwiązania umożliwia redukcję kosztów (firma posiada wiele serwerów wirtualnych mimo zakupu tylko jednego serwera fizycznego).

Warto zauważyć, iż dzięki wykorzystaniu wirtualizacji hostowane jednocześnie systemy operacyjne mogą cechować się zupełnie różnymi ustawieniami, między innymi w kwestii bezpieczeństwa. Umożliwia to dużą różnorodność pracy i dostosowanie ustawień do potrzeb użytkowników. Zasoby każdego komputera są wykorzystane w stu procentach, co oznacza znaczną minimalizację kosztów operacyjnych. Zużycie energii również jest mniejsze, co ma wpływ na ogólny koszt eksploatacji rozwiązań serwerowych. Sieć staje się skalowalna i może być z łatwością rozbudowywana w miarę rozwoju firmy. Te wszystkie zalety z pewnością nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do faktu użyteczności rozwiązań wirtualizacyjnych. Właśnie dlatego są one tak popularne pośród przedsiębiorców, którzy rozbudowują profesjonalne centra danych w swoich firmach.

Jakie narzędzia zastosować do wirtualizacji serwerów?

Na rynku istnieje sporo systemów przeznaczonych do przeprowadzania wirtualizacji serwerów. W treści tego artykułu opiszemy krótko pięć z nich, zwracając szczególną uwagę na te, które są najpopularniejsze i najwyżej oceniane przez użytkowników.

Pierwszy z systemów to VMware vSphere. Jest to produkt nieco droższy, który sprawdzi się przede wszystkim w większych przedsiębiorstwach. Posiada wiele bardzo przydatnych funkcjonalności i z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Cechą, która go wyróżnia, jest wyposażenie w specjalne narzędzie służące do migracji serwerów na serwery wirtualne. Klienci, którzy planują korzystać z najbardziej zaawansowanych funkcji dostarczanych przez ten produkt, powinni niestety przygotować się na dodatkowe wydatki związane z koniecznością zakupu pewnych pluginów lub nawet dedykowanego serwera vSphere.

Kolejny system, który postaramy się krótko opisać to Citrix XenServer – produkt wyjątkowo łatwy w instalacji oraz eksploatacji. Jest to system idealny dla firm mniejszej oraz średniej wielkości, które dopiero zaczynają się rozwijać i nie mogą zainwestować w najdroższe, profesjonalne rozwiązania. Ten produkt nie generuje wysokich kosztów eksploatacji oraz nie wymaga dopłacania do dodatkowych funkcjonalności. Wszystkie edycje systemu obsługiwane są z jednej, wspólnej konsoli. Najprostsza wersja tego systemu jest darmowa, co na pewno zadowoli klientów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z wirtualizacją serwerów.

Następnym z polecanych systemów wirtualizacyjnych jest Oracle VM Server. Ten produkt cechuje się użytecznością, stabilnością oraz uniwersalnością. Jest to rozwiązanie darmowe, które nie posiada najbardziej zaawansowanych funkcji, jednak na pewno zadowoli mniej wymagających klientów, którym zależy na znalezieniu systemu, który będzie tani w eksploatacji, a zarazem dość wydajny. Wady tego produktu to: limitowana ilość gości, słabe wsparcie oraz brak możliwości rozbudowy. Warto wybrać ten system jako wprowadzenie do rozwiązań wirtualizacyjnych i początek stopniowego wdrażania ich w przedsiębiorstwie.

Kolejny z produktów to RedHat RHEV. Jest to jeden z bardziej uniwersalnych systemów dostępnych na rynku. Sprawdzi się w wielu przedsiębiorstwach różnego typu, niezależnie od ich wielkości. Umożliwia szybkie oraz sprawne wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań wirtualizacyjnych. Godne uwagi funkcje to: izolacja aplikacji, oddzielanie hardware’u, łączenie mniej obciążonych serwerów w jeden wspólny oraz wiele innych. Dodatkowo produkt ten umożliwia także wirtualizację pamięci masowej, aby wielu klientów mogło mieć jednocześnie dostęp do tych samych zasobów.

Ostatnim systemem, który krótko opiszemy w tym artykule jest Microsoft Windows Server HyperV, który świetnie integruje się z infrastrukturą Microsoft. System stale jest rozwijany; zapewnia wiele funkcji biznesowych i na pewno świetnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach średniej wielkości. Jedyną wadą jest problem z zarządzaniem dużymi klastrami danych, dlatego klienci, którym bardzo zależy na tej funkcjonalności powinni rozważyć wybór innego rozwiązania. Mimo tego, jest to system zdecydowanie godny uwagi, który stale się rozwija i idealnie współpracuje z innymi produktami Microsoft.

Odpowiedź na pytanie „Które narzędzie do wirtualizacji serwera wybrać?” nie jest jednoznaczna, ponieważ wybór zależy od charakterystyki przedsiębiorstwa, jego potrzeb oraz oczekiwań. Przed zakupem warto dokładnie zastanowić się, jakie plany na przyszłość ma firma, w jakim kierunku będzie się rozwijać i bez których funkcji się nie obejdzie. Polecamy dokonywać zakupu systemów wirtualizacyjnych u profesjonalnych dostawców, takich jak na przykład sklep thomas it, który prócz szerokiego wachlarza produktów wysokiej jakości oferuje także konsultacje z ekspertami i wsparcie techniczne.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu są Państwo zainteresowani pozyskaniem dalszych informacji na temat wirtualizacji serwerów, proponujemy skorzystanie z konsultacji z wykwalifikowanymi pracownikami sklepu thomas it. Udzielą oni odpowiedzi na wszelkie pytania i pomogą w wybraniu najlepszych rozwiązań do każdej firmy, niezależnie od jej wielkości oraz branży, w jakiej działa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here