Medycyna pracy czyli badanie profilaktyczne pracownika

Zatrudniasz pracowników? Pamiętaj, że to twoim obowiązkiem jest dopilnowanie, by wszyscy pracownicy zaliczyli w terminie medycynę pracy. Jeśli zatrudnisz osobę, która nie posiada odpowiedniego zaświadczenia wystawionego przez lekarza, to możesz ponieść konsekwencje prawne. Medycyna pracy to coś więcej niż tylko badania profilaktyczne – to też ochrona zdrowia pracownika przed szkodliwymi czynnikami, z jakimi styka się podczas wykonywania swojego zawodu. Sprawdź, co musisz wiedzieć o medycynie pracy.

Medycyna pracy – obowiązki przedsiębiorcy

Aby pracownicy mogli bez problemu udać się do medycyny pracy, przedsiębiorca powinien zawrzeć umowę z określoną placówką. Warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór odpowiedniej placówki – wówczas pracownicy będą mogli nie tylko przejść wszystkie konieczne badania, ale też skorzystać z dodatkowego wsparcia medycznego, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podpisanie umowy z dobrą placówką gwarantuje też, że badania będą przeprowadzone w sposób szybki i skuteczny – pracownik nie spędzi całego dnia w kolejce, by dowiedzieć się, że „nadaje się do pracy”, ale zostanie faktycznie przebadany w taki sposób, w jaki powinno się to odbywać.

Badania medycyny pracy dzielą się na kilka etapów. Pierwsze badania należy odbyć, gdy pracownik zmienia pracę lub przychodzi do niej po raz pierwszy. Wówczas mówi się o badaniach wstępnych – dotyczące one również osób, które już pracowały w naszym przedsiębiorstwie, ale całkowicie zmieniają stanowisko. Wówczas zarówno medycyna pracy, jak i szkolenie bezpieczeństwa i higieny pracy powinny zostać zaliczone od nowa. Kolejne badania, czyli okresowe wykonuje się co jakiś czas, jeśli pracownik pozostaje na danym stanowisku. Terminy wykonywania badań w dużej mierze zależne są od tego, jaką pracę ktoś podejmuje – pracownicy fizyczni zwykle muszą częściej wykonywać badania medycyny pracy niż np. pracownicy biurowi.

Badania medycyny pracy są również obowiązkowe dla pracowników, którzy przebywali na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. Wówczas pracownik powinien stawić się u lekarza, by ten mógł skontrolować, czy dana osoba nadaje się do dalszego podejmowania stanowiska.

Ostatnim elementem medycyny pracy są akcje profilaktyczne, choć te akurat nie są obowiązkowe. Przedsiębiorca może jednak zorganizować dodatkowe badania np. krwi dla chętnych pracowników. Działania profilaktyczne najlepiej organizować już indywidualnie – warto zatrudnić firmy, które się tym zajmują, ponieważ w Polsce (niestety) to wciąż nie jest zbyt często stosowana praktyka.

Dlaczego badania medycyny pracy są ważne?

Ponieważ pozwalają wykluczyć ewentualne choroby czy dolegliwości, które uniemożliwiałby danej osobie podejmowanie stanowiska. Warto pamiętać o tym, że praca w niektórych miejscach, np. na budowach jest szczególnie niebezpieczna i zaniedbanie może mieć wpływ na życie nie tylko jednego pracownika, ale nawet kilkunastu osób. Dlatego właśnie medycyna pracy powinna być przeprowadzana rzetelnie i zgodnie z prawem.

Autor: Mariusz Zakrzewski Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z firmą TeamPrevent Poland.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here