Leasing samochodu – co i jak?

0
86

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to poza dochodem także comiesięczne koszty. Dlatego kupno sprzętu do firmy za gotówkę nie zawsze jest takie proste jakby się mogło wydawać. Sposobem na nowe wyposażenie w firmie bez zaciągania wysoko oprocentowanych pożyczek może być jednak leasing maszyn i urządzeń.

Blisko połowa małych firm nie korzysta z leasingu

Z usług leasingowych korzystają najczęściej duże firmy. Jednak coraz częściej na ten krok decydują się także właściciele firm z sektoru małych i średnich przedsiębiorstw. Z danych zebranych w 2016 roku przez PMR Research na zlecenie banku BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska) wynika, że 36% firm MŚP korzystało, lub nadal korzysta z leasingu, a 17% ostatecznie z takiego rozwiązania nie skorzystało. Odsetek ten jednak stale rośnie.

Samochód jako najczęstszy przedmiot leasingu

Z dość oczywistych względów najczęściej leasingowanym w Polsce środkiem trwałym jest samochód osobowy. Jak jednak w praktyce wygląda leasing auta i czy jest w ogóle opłacalny?

Najprościej mówiąc: firma kupuje od dealera wybrany przez klienta model samochodu, a następnie oddaje go przedsiębiorcy w leasing. Ważne jest, że w czasie trwania umowy leasingowej (w formie leasingu operacyjnego minimum dwa lata) auto nie jest własnością przedsiębiorcy. Może on stać się jego właścicielem dopiero po wykupieniu pojazdu w momencie końca trwania umowy leasingowej – nie jest to jednak obligatoryjne. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że przedmiot umowy nie może zostać zajęty przez komornika.

Bardzo ważne dla przedsiębiorcy jest to, że leasing można wrzucić w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Dla przykładu leasing Kraków od leason.pl pozwoli zaliczyć do 70% ceny w koszty w ciągu zaledwie 2 miesięcy. Sprawi to, że wysokość podatków płaconych przez firmę zauważalnie spadnie, tym samym odciążając samą ratę leasingu.

Wiele profesjonalnych firm zajmujących się leasingiem pozwala przedsiębiorcom dopasować nawet wysokość rat w zależności od sezonu. Jeśli firma wykazuje dużo większy dochód w określonym sezonie (co jest bardzo częste zwłaszcza w branży turystycznej, ale czasem także w gastronomii), firma może zgodzić się na podwyższenie rat w sezonie i obniżenie ich poza nim.

Leasing samochodu, leasing maszyn i urządzeń czy nawet leasing niezbędnego do rozwinięcia działalności sprzętu to najlepszy sposób na wyposażenie przedsiębiorstwa i jednoczesne obniżenie kosztów poprzez wrzucenie raty leasingu w koszta i zmniejszenie kwoty odprowadzanego podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here