Laptop

Laptop to dla większości z nas podstawowe narzędzie pracy, nauki, rozwoju, a także rozrywki. Bogata oferta dostępna na rynku pozwala każdemu użytkownikowi wybrać sprzęt zgodny z jego oczekiwaniami, potrzebami, a także możliwościami finansowymi. Laptopy to zróżnicowana grupa urządzeń – od bardzo prostych, które można kupić już na niewiele ponad 1000 zł, do tych profesjonalnych, które potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy. Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu?

  1. Laptop z oprogramowaniem czy bez?
  2. Rozmiar, rozdzielczość ekranu i matryca
  3. Kluczowe parametry przy wyborze laptopa

Laptop z oprogramowaniem czy bez?

Dzisiaj większość laptopów ma już wgrane podstawowe oprogramowanie, które można swobodnie rozbudowywać o pożądane aplikacje i narzędzia. Zarówno Microsoft (Windows), jak i Apple (Mac OS) udostępniają swoim użytkownikom specjalne aplikacje, za pomocą których w ciągu chwil można kupić i pobrać niezbędne ci do pracy na laptopie narzędzia. Pytanie o zakup laptopa bez oprogramowania wydaje się już dzisiaj bezzasadne. Nie jest tak jednak do końca. W przypadku użytkowników profesjonalnych, o szczególnych wymaganiach dotyczących sprzętu czasami wybór laptopa bez oprogramowania jest zasadny. Tego typu laptopy również można kupić bez większego problemu.

Rozmiar, rozdzielczość ekranu i matryca

Wybór laptopa należy rozpocząć od ustalenia kilku podstawowych zupełnie parametrów umożliwiających choć częściowe zawężenie listy oferowanych modeli. Przede wszystkim na początku musisz określić pożądany rozmiar laptopa. Do wyboru masz bardzo mały sprzęt – około 11,6 cali, natomiast mniejsze ekrany sprawdzają się tylko w urządzeniach mobilnych. Po taki sprzęt sięgają z reguły osoby, które bardzo dużo podróżują i pod ręką potrzebują mieć małe i poręczne urządzenie. W podróży najlepiej sprawdzają się jednak laptopy z ekranem o wielkości 13,3 do 14 cali – sprzęt nadal jest stosunkowo niewielki, ale komfort pracy z takim ekranem jest znacznie większy. Taki laptop sprawdza się także jako urządzenie, z którego swobodnie można korzystać w domu lub w pracy. W końcu jeśli zależy ci na sprzęcie, który będzie zaawansowany technologicznie, będzie gwarantował idealną jakość grafiki, wybierz modele z przekątnymi wyświetlacza 15,6 do 17,3 cali. Stwarzają one doskonałą przestrzeń do pracy, jak i rozrywki.

Drugi istotny parametr to rozdzielczość ekranu, wpływa on bezpośrednio na jakość odbieranego obrazu. Dzisiaj optymalna rozdzielczość to 4K czyli 3840×2160. W nieco prostszych laptopach spotkać równie często można rozdzielczość Full HD – 1920×1080. Jeśli zależy ci na dobrym sprzęcie do pracy, jak i rozrywki, ale nie jesteś gotowy sięgać po modele z najwyższej półki, Full HD to bardzo dobry wybór. Najprostsze laptopy mają rozdzielczość HD – 1366×768, nie nadaje się ona jednak dla miłośników gamingu, osób pracujących w reklamie, przy produkcji materiałów graficznych. Taki prosty laptop sprawdzi się natomiast do przeglądania Internetu czy obsługi aplikacji biurowych.

Jeśli chodzi o samą matrycę, najlepsze rozwiązanie dla grafików i innych wymagających użytkowników to IPS. Powszechnie dostępne i znacznie tańsze są natomiast laptopy z matrycami TN, które są absolutnie wystarczające zarówno do pracy biurowej, gamingu, jak i przeglądania sieci. Najniższą jakość ma matryca MVA, ale dzisiaj jest już coraz rzadziej spotykana. Z kolei wybór między błyszczącą a matową matrycą, to zawsze pewnego rodzaju kompromis. Błyszcząca gwarantuje wyraziste kolory, ale nie w jasnym pomieszczeniu, matowa eliminuje ten problem, natomiast gorzej odwzorowuje kolory. Połączeniem zalet obydwu rodzajów jest matryca antyrefleksyjna.

Kluczowe parametry przy wyborze laptopa

Na pytanie, jakiego kupić laptopa, odpowiedź znaleźć jest niełatwo. Pod uwagę wziąć należy naprawdę szereg parametrów. Oprócz rozmiaru, rozdzielczości i typu matrycy, uwagę należy zwrócić na:

  • pamięć RAM – od niej zależy bowiem wydajność i szybkość komputera; minimum to dzisiaj 4 GB RAM, które zapewnia płynną i stabilną pracę systemu; jeśli korzystasz z zaawansowanych aplikacji wybierz laptop z 8 GB RAM; 12 GB RAM i więcej to już opcja profesjonalnych użytkowników i zaawansowanych graczy;
  • kartę graficzną – zintegrowana karta graficzna nie zawsze będzie wystarczająca do przetwarzania twojej pracy, pamiętaj jednak, że bez problemu w RTV Euro AGD kupisz kartę zewnętrzną; na rynku dominują obecnie marki Nividia oraz AMD; wybór laptopa z konkretnym rozwiązaniem zależy w dużej mierze od tego, jak zamierzasz z niego korzystać (praca biurowa, grafika, gaming);
  • dysk twardy – najstarsze rozwiązanie to HDD pracujące z prędkością 7200 obrotów na minutę, natomiast dzisiaj dyski talerzowe odchodzą do lamusa; znacznie popularniejsze są dyski SSD pracujące bezgłośnie, szybciej, bardziej wydajnie i rzadziej ulegające awariom;
  • procesor – dominują przede wszystkim procesory Intel (głównie Intel Core), choć do wyboru masz także AMD; do oglądania filmów i korzystania z sieci wybierz procesor oznaczony na początku literą N, do pracy biurowej – procesor niskonapięciowy z U na końcu, do obróbki grafiki lub gamingu – procesor z oznaczeniem H, HQ,, X lub HK;
  • rodzaje złącz – oprócz USB typu A i C, dobrej klasy laptop powinien być wyposażony także w Thunderbolt 3.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here