Kiedy następuje przedawnienie kredytu

Coraz więcej osób korzysta z pożyczek, dlatego też coraz częściej pojawiają się sytuacje, w której dłużnicy z powodu braku środków przestają płacić zaległe raty. Czy dług może mieć swój termin ważności, po którym ulegnie on przedawnieniu? Czy można w takiej sytuacji  uniknąć spłaty zobowiązania? 

Wzięcie pożyczki to doskonałe rozwiązanie w wielu sytuacjach. Kredyt gotówkowy czy też hipoteczny pozwala na szybką realizację wszelkich planów konsumpcyjnych — od kupna pralki, poprzez remont mieszkania, aż po budowę domu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na jego wzięcie. Obecnie właściwie większość ludzi przy tego typu inwestycjach korzysta właśnie z pożyczki. Niestety, lecz nie każdy jest jednak w stanie dokonać całkowitej spłaty kredytu. W końcu w życiu pojawiają się różne sytuacje, takie jak choćby utrata pracy, czy też ciężka choroba. W niektórych przypadkach może nastąpić jednak przedawnienie kredytu bankowego. Na czym ono polega i jaki jest jego przebieg? Kiedy następuje przedawnienie długu wobec banku? Dowiemy się tego z pomocą http://gdziepozyczyc.com.pl.

Na czym polega przedawnienie kredytu?

Jeśli trzeba by było wyjaśnić to w dużym skrócie, to można by było powiedzieć, że przedawnienie kredytu gotówkowego następuje wtedy, gdy bank nie może domagać się od dłużnika spłaty pożyczki. W praktyce jest to jednak znacznie bardziej skomplikowane. W końcu w przeciwnym razie każdy mógłby wziąć pożyczkę, a następnie po prostu przestać ją spłacać. Na czym polega więc przedawnienie kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Kodeks cywilny reguluje przedawnienie zarówno przypadku kredytów bankowych, jak i pożyczek pozabankowych. W każdym z nich dochodzi do niego po 3 latach. Nie jest to jednak czas, po którym dług zostaje anulowany. Mówiąc dokładniej, te 3 lata to okres, w którym bank może domagać się od dłużnika zwrotu pożyczki na drodze sądowej. Jeśli jednak tego nie zrobi, może dojść do przedawnienia długu. Warto mieć na uwadze, że bieg przedawnienia może się różnić w zależności od rodzaju zobowiązania. Warto zapoznać się ze szczegółami na ten temat w artykule na stronie http://gdziepozyczyc.com.pl/przedawnienie-kredytu-pozyczki-czy-niesplacony-dlug-ulega-przedawnieniu/.

Termin przedawnienia kredytu — czyli od kiedy się je liczy?

Wiemy już, że przedawnienie pożyczki następuje po 3 latach. Jednak jak liczyć ten okres? Chociaż może się to różnić, w zależności od rodzaju zobowiązania, to jednak przeważnie początkiem jest tutaj pierwsza nieuregulowana rata zobowiązania. Właśnie od chwili, kiedy to dłużnik nie wywiązał się z danego zobowiązania, bank ma prawo ubiegać się o opłacenie wszelkich należności. Jeśli tego nie zrobi, przebieg przedawnienia zostanie rozpoczęty, a ewentualne zajęcie długu przekazane do innej instytucji.

Należy zaznaczyć, że wierzyciel może w każdej chwili wstrzymać bieg terminu przedawnienia, tym samym je anulując. Oznacza to więc, że nawet po upływie 3 lat nie musi ono dojść do skutku. Wystarczy, że bank choćby skieruje sprawę do sądu.

Przedawnienie kredytu — czy to w ogóle możliwe?

Chociaż przedawnienie kredytu to realna kolej rzeczy, to jednak warto powiedzieć sobie otwarcie — dochodzi do niego bardzo rzadko. Banki doskonale bowiem pamiętają o terminach spłaty rat swych klientów i właściwie nie ma szansy, aby jakakolwiek zaległość została niezauważona. Zarówno takie instytucje, jak i firmy pożyczkowe bardzo skrupulatnie podchodzą do takich kwestii i skutecznie egzekwują wszelkie należności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here