Jaki wybrać piekarnik do zabudowy? Czy rozbudowane funkcje są potrzebne?

Za każdym razem, kiedy kupujesz nowy sprzęt AGD do swojego domu, stajesz przed wyborem czy warto kupić najdroższy? Zastanawiasz się, czy słuszne jest inwestowanie w piekarnik do zabudowy, który czyści się sam, ale z drugiej strony dzięki takiej funkcjonalności możesz zaoszczędzić czas? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: Jaki wybrać piekarnik do swojej kuchni. Zaczynamy!

Jakiego typu piekarnika szukać?

W tym przypadku możesz pokusić się o piekarnik elektryczny bądź gazowy. Jednak kupując piekarnik elektryczny warto, mieć świadomość, że w tych modelach technologia poszła do przodu, zostawiając daleko za sobą gazowe odpowiedniki. Wśród typów piekarników znajdziesz modele pojedyncze i podwójne. Pojedyncze to takie, w których możesz piec jedną potrawę w danym momencie a, podwójne piekarniki do zabudowy mogą pomieścić dwie duże kaczki pieczone w tym samym czasie. W tych modelach rożna i kratki do pieczenia ustawione są jedna pod drugą. Wiele ciekawych i niezbędnych informacji znajdziesz na stronie: (https://www.neo24.pl/agddozabudowy/piekarniki.html).

Ile pieniędzy wydać na piekarnik do zabudowy?

Ceny za piekarniki do zabudowy wahają się od 600 złotych za podstawową wersję piekarnika do 4000 tysięcy, a czasami nawet więcej. W momencie, kiedy widzimy taką rozbieżność cenową, warto bliżej przyjrzeć się wszystkim proponowanym funkcjom w tych najdroższych modelach. Dzięki takiej analizie zminimalizujesz ryzyko zakupienia drogiego sprzętu AGD bez uzasadnienia. Warto też pamiętać, że „funkcjonalność rodzi potrzebę”. Jeżeli znajdziemy piec, który zaoszczędzi nasz czas i za pomocą pary wyczyści się sam, to warto zastanowić się, czy taką funkcja nie jest na tyle przekonująca, by dopłacić do tego modelu.

Czy piekarnik musi być duży?

Na rynku możesz znaleźć kilka rozmiarów i wiele pojemności piekarników do zabudowy. Zaczynając od tych kompaktowych – dostosowanych do małych kuchni, które mierzą 60 cm szerokości i 45 cm wysokości, kończąc na rozbudowany poziomowych piekarnikach, które liczą prawie 1 metr wysokości. Warto też zwrócić uwagę na to, że w różnych modelach piekarników, inaczej rozłożone półki mogą wpłynąć na realne miejsce w piekarniku. Dlatego kupując dwa piece o pojemności 62 litrów każdy, może się okazać, że jeden jest wystarczająco pojemny a drugi – ze względu na rozłożenie półek i elementów konstrukcyjnych we wnętrzu, nie spełnia oczekiwań.

Jakiej marki warto kupić piekarnik?

Na rynku AGD prym wiedzie marka Samsung, Amica, czy Bosh, ale kupując piekarnik do zabudowy z innej firmy, ale z tymi samymi właściwościami grzewczymi i dodatkowymi funkcjami niczego sobie nie odbierasz. Zanim jednak wybierzesz interesująca Cię markę, zastanów się nad budżetem i funkcjonalnościami, które są Ci niezbędne. Może się okazać, że mając do dyspozycji 1300 złotych na piekarnik do zabudowy, nie kupisz modelu ze swojej ulubionej marki, ale te same funkcje znajdziesz w sąsiednim brandzie.

Dodatkowe funkcje w piekarnikach do zabudowy

  • Sterowanie cyfrowe w piekarnikach elektrycznych – dokładniejsze nastawianie temperatury podczas pieczenia.
  • Zdalne programowanie – zdalne ustawienie piekarnika za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Można ustawić program pieczenia z wyprzedzeniem nawet do 24 godzin. Po upływie ustalonego czasu, piekarnik uruchomi wybrany wcześniej program i zacznie przygotowywać posiłek. Po zakończeniu procesu, piekarnik włączy tryb podtrzymywania ciepła, w celu utrzymania temperatury potrawy.
  • Teleskopowe prowadnice – pozwolą na równomierne wysuwanie całej blach. W modelach z teleskopowymi prowadnicami nie trzeba się martwić o niedomknięte drzwiczki w piekarniku, spowodowane niedostatecznym dosunięciem szuflady z blachą, czy rożnem.
  • Gotowanie na parze – nowoczesne modele piekarników mają wbudowaną funkcję gotowania na parze, jest to doskonała alternatywa dla pieczenia. Kupując model posiadający taką funkcjonalność, możemy pożegnać się z parowarem, który do tej pory zajmował dodatkową przestrzeń w kuchni. W tym momencie wszystkie potrawy przygotujemy „na parze” w piekarniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here