Jak wygląda rozmowa o pracę po kursie programistycznym?

Rozmowa rekrutacyjna to ogromne przeżycie dla początkujących programistów. Bez względu na wiedzę, przygotowanie merytoryczne i praktyczne, kwalifikacja do pracy może być stresującym przeżyciem. Na rozmowę o pracę można się jednak porządnie przygotować, zwłaszcza pod kątem kompetencyjnym.

Jaki kurs programowania wybrać, żeby znaleźć pracę?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wybór odpowiedniego kandydata do pracy, zwykle nie zależy od dyplomów i certyfikatów, ale od doświadczenia zawodowego, przygotowania praktycznego i kompetencji osobowych. Właśnie dlatego, szkoła programowania musi zostać wybrana po dłuższym zastanowieniu. Niektórzy oferują kilkutygodniowe kursy, które trwają zaledwie kilka godzin lub opierają się głównie na pracy online i samodzielnym kształceniu, a w ten sposób trudno jest zdobyć odpowiednią praktykę. Jednak przykładowo szkoła Codecool (https://codecool.com/pl/) to akademia programowania, która zapewnia wiedzę merytoryczną i praktyczną, a także wsparcie ekspertów i mentorów na każdym etapie nauki oraz poszukiwania pracy. To właśnie w szkole programowania trzeba zacząć przygotowania do późniejszych rozmów rekrutacyjnych i zastanowić się nad tym, jak odpowiadać na pytania techniczne, a jak na te, które dotyczą umiejętności praktycznych lub kompetencji miękkich. Na rozmowie o pracę może także pojawić się pytanie dotyczące tego, dlaczego kandydat wybrał kurs, a nie studia, a także o jego motywację do pracy w zawodzie programisty.

Rozmowa o pracę po kursie

Najważniejszym elementem rozmowy rekrutacyjnej po kursie programowania jest sprawdzenie zdolności praktycznych kandydata, a także jego wiedzy i praktyki. Właśnie dlatego pojawić się mogą zadania do wykonania lub też pytania o języki programowania. Kolejnym elementem może być sprawdzenie zdolności językowych (głównie chodzi o angielski) oraz myślenia analitycznego i umiejętności do syntezy danych. Pojawić się mogą także pytania, dotyczące tego, jak kandydat zachowałby się w stresujących sytuacjach, jak rozwiązałby konkretny problem, oraz czy potrafi współpracować w zespole. Umiejętności miękkie, czyli zdolność do komunikacji i zarządzania czasem, także są ważne w pracy programisty, dlatego mogą pojawić się dodatkowe zadania. Zdarza się, że rekrutacja jest wieloetapowa, jednak warto pamiętać o tym, że na początku kariery każde doświadczenie poszerza wiedzę, dlatego warto na takie rozmowy chodzić i brać udział we wszystkich etapach rekrutacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here