Jak skutecznie nauczyć się języka obcego

Nauka nowego języka wymaga czasu i wysiłku. Ale po co męczyć się nad podręcznikiem, skoro możesz znaleźć ciekawe sposoby na włączenie słów i zwrotów po niemiecku do codziennego życia. Zastanawiasz się, jak efektywnie uczyć się języka? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Słuchaj ze zrozumieniem

Spróbuj znaleźć jak najwięcej audycji radiowych, audycji, podcastów, programów telewizyjnych, audiobooków, piosenek, aby osłuchać się z językiem. Zobaczysz, że z biegiem czasu, zaczniesz wychwytywać słowa z kontekstu. Uzbrój się w cierpliwość. Mogą minąć tygodnie lub miesiące, zanim w pełni zrozumieć to, czego słuchasz. Upewnij się, że słuchasz aktywnie. Unikaj rozpraszaczy, które uniemożliwiają naukę.

Zmień język w urządzeniach mobilnych

Pomyśl o urządzeniach, z których korzystasz na co dzień. Co powiesz na zmianę języka w telefonie, tablecie i laptopie? Jeśli lubisz eksperymentować, takie rozwiązanie z pewnością Ci się spodoba. Na początku może być Ci trudno, ale zachowaj cierpliwość. Z czasem powinno być łatwiej. Upewnij się, że wiesz, jak z powrotem zmienić język, na wszelki wypadek. Wstrzymaj się jednak z tym przynajmniej 2-3 tygodnie.

Fiszki

Jeśli chcesz szybko powtórzyć słówka i zwroty niemieckie, sięgnij po fiszki. Ułatwiają przyswajanie nowych informacji, jednocześnie urozmaicają naukę. Skierowane są przede wszystkim do wzrokowców, czyli osób posługujących się technikami wizualnymi do zapamiętania wiadomości. Jeżeli żyjesz w ciągłym biegu, samodzielna nauka języka niemieckiego będzie najlepszym rozwiązaniem. Możesz ją łatwo wpleść w napięty harmonogram. Fiszki nie zajmują zbyt wiele miejsca, dlatego bez problemu włożysz je do torby lub plecaka. W ten sposób zawsze będziesz miał je pod ręką. Z fiszek możesz korzystać zarówno w domowym zaciszu, jak i miejscach publicznych.

Fiszki

Oznaczaj przedmioty codziennego użytku

Twoje otoczenie pomoże Ci w przyswojeniu nowego słownictwa, a karteczki samoprzylepne są Twoim sprzymierzeńcem. Nie tylko oznaczaj rzeczy, lecz także twórz zwroty za pomocą przydatnych słówek. Na przykład, jeśli uczysz się niemieckiego, nie pisz tylko “der Lichtschalter” (włącznik światła), ale także “Kannst du Licht machen?” (czy możesz włączyć światło?) i “Können Sie das Licht ausmachen?” (czy można wyłączyć światło?) Regularne czytanie tych zwrotów pomoże Ci je utrwalić.

Ucz się systematycznie!

Masz dużo na głowie. Niezależnie od tego, czy masz 30, czy 15 minut na naukę języka obcego, postaraj się je wykorzystać. To wciąż lepsze niż wkuwanie słówek przez kilka godzin w weekend, a później nic nierobienie przez cały tydzień. Systematyczność to kluczowa kwestia podczas nauki języków obcych. Postaraj się znaleźć na nią czas w codziennej rutynie.

Mów, kiedy piszesz i czytasz

Pisanie jest naprawdę ważną częścią nauki języka obcego, dlatego nigdy go nie lekceważ. Wykonaj różne ćwiczenia, które stanowią wyzwanie. Odpowiadaj na rozmaite pytania po niemiecku. Wybierz odpowiednie słówko pasujące do całego zdania. Pisz artykuły i wiadomości e-mail po niemiecku. Zamiast rozwiązywać zadania gramatyczne mechanicznie, możesz przenieść swoją skuteczność na zupełnie nowy poziom. Czytaj na głos! Nie bój się popełniać błędów i próbuj naśladować akcent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here