Jak pobierać zasiłek rodzinny w Niemczech?

Jeśli chodzi o emigrację zarobkową, czy też taką, która jest uzasadniona różnego rodzaju innymi przyczynami, to bardzo częstym kierunkiem wybieranym przez naszych rodaków są Niemcy. Jest to w głównej mierze spowodowane polityką tego Państwa, które – jak do tej pory – dosyć przychylnie patrzy na imigrantów. Zasiłek rodzinny w Niemczech otrzymuje się stosunkowo łatwo, ponieważ wystarczy spełnić wszystkie kryteria, dopełnić formalności i oczekiwać na wspomnianą wyżej decyzję. No właśnie jak to zrobić? Niestety, jak w większości przypadków, jest to związane ze zmaganiem się z biurokracją, która to już tak przychylna nie jest. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, w jaki sposób uporać się ze wszystkimi przeciwnościami związanymi z zasiłkiem rodzinnym w Niemczech.

Komu przysługują zasiłki?

Warto dodać, że tego typu świadczenia mogą być przyznawane również osobom w separacji lub tym które z różnych względów nie mieszkają razem. Wtedy świadczenie otrzymuje osoba, z którą mieszkają potomkowie. Ciekawym rozwiązaniem może być również skorzystanie z Kindergeld, kiedy tylko jedno z rodziców pracuje w Niemczech. Wtedy pieniądze mogą zostać przyznane nawet na dzieci mieszkające w Polsce. Na zasiłek rodzinny w Niemczech mogą liczyć osoby, które są legalnie zatrudnione w tym kraju, ich pracodawcy odprowadzają podatki, a dochód nie przekracza konkretnej granicy. Ta uzależnione jest w głównej mierze od wielkości rodzinny.

Jak dopełnić formalności?

Zasiłek rodzinny w Niemczech można otrzymywać nawet do momentu, w którym dziecko będzie miało 25 lat. Rząd niemiecki główną wagę przywiązuje do wykształcenia swoich obywateli, a za to traktuje się nauką w szkole i na uniwersytetach, praktyki i staże zawodowe. Prawo przestaje obowiązywać, kiedy dziecko ukończy naukę i podejmie (lub nie podejmie) pracę. Pomimo że, jak już wspominaliśmy, niemieckie instytucje są przychylnie nastawione do pozytywnych decyzji w sprawie zasiłku rodzinnego w Niemczech, o tyle biurokracja oraz dopełnianie formalności związanych z jego otrzymaniem nie jest już takie proste. W tym miejscu można rozważyć kilka opcji. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług zewnętrznej instytucji finansowej, w której profesjonaliści przeprowadzą nas przez cały proces oraz doradzą, jak postąpić w konkretnych sytuacjach. Można również wiedzę pozyskiwać za darmo, np. z użyciem Internetu, gdzie wielu rodaków dzieli się swoimi opiniami na ten temat, lecz należy pamiętać, że jest to wiedza potoczna niepotwierdzona żadnymi kwalifikacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here