Formatowanie dysku - jak to zrobić prawidłowo?

Są sytuacje, w których formatowanie dysku okazuje się koniecznością – np. zawirusowanie systemu czy chęć sprzedaży komputera. To najlepszy sposób na usunięcie plików i programów oraz przygotowanie dysku do ponownego użycia czy instalacji nowego systemu operacyjnego. Jeśli chcecie mieć pewność, że wykonaliście formatowanie właściwie, warto skorzystać z naszych porad.

Formatowania a defragmentacja

Przede wszystkim warto zapamiętać, że formatowania nie wykonuje się, aby poprawić prędkość pracy komputera. Jeśli taki macie cel, powinniście wybrać defragmentację. W jej trakcie pliki z dysku twardego są przenoszone, aby jak najwięcej z nich zajmowało jedno miejsce na dysku. Dzięki temu jest też zachowana ciągłość zapisu.

Warto też zapamiętać, że jeśli mamy dysk SSD, który przechowuje dane w kościach pamięci flash, defragmentacja nie należy do naszych zmartwień. Plik jest odczytywany w całości w tej samej chwili.

Skuteczne sposoby na formatowanie dysku

Można wyróżnić kilka sposobów na sformatowanie nośnika danych, ale przypomnijmy dwa najpopularniejsze. Na nośnikach, których aktualnie nie wykorzystujemy jako źródło systemu operacyjnego lub są zabezpieczone przed edycją (np. pendrive), wchodzimy w Mój komputer i wybieramy Formatuj. Można też wybrać Mój komputer i opcję Zarządzaj. W oknie Zarządzanie komputerem wybieramy następnie Zarządzanie dyskami, klikamy na dysk i wybieramy Formatuj.

Formatowanie partycji systemowej

Jeśli mamy w planie sformatować partycję systemową (najczęściej dysk C), musimy uruchomić instalator Windows – potrzebna będzie płyta instalacyjna, można też dokonać tego z poziomu partycji Recovery. Pamiętajmy też, że system Windows będący w normalnym trybie pracy, nie zezwoli na sformatowanie dysku czy partycji, na którym został zainstalowany.

Zalecamy też wyjątkowo ostrożnie postępować podczas formatowania dysku, na którym jest partycja Recovery. Obejmuje ona obraz płyty systemowej i umożliwia przywrócenie komputera do fabrycznego stanu. Może to doprowadzić do poważnych problemów, wiele jednak zależy od producenta komputera. Na przykład w przypadku laptopów Lenovo,  usunięcie jej nie oznacza, że musimy kupić nowy system – wystarczy poprosić o pomoc wsparcie techniczne, które poratuje nas nośnikiem z Windowsem.

Formatowanie dysku warto wykonać na spokojnie i wcześniej przygotować na wszelki wypadek kopię zapasową najważniejszych danych. W innym przypadku też są duże szanse, ze będzie można je odzyskać, ale jest to zwykle czasochłonne i kosztowne, a poza tym niesie ze sobą stres i ryzyko. Po zakończeniu procesu formatowania należy ponownie uruchomić system, utworzyć konto użytkownika, ustalić hasło itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here