Monitoring może być montowany nie tylko w samochodach osobowych czy dostawczych, ale również w maszynach budowlanych. To rozwiązanie znacznie ułatwia zarządzanie parkiem maszynowym i przeciwdziała nadużyciom.

Nowoczesne systemy monitoringu (np. SATIS) są montowane w różnych rodzajach pojazdów. Jeszcze do niedawna takie rozwiązania oferowały głównie tylko lokalizację GPS w czasie rzeczywistym, ale obecnie możliwości systemów monitoringu są zdecydowanie większe. Przykładem są właśnie rozwiązania monitorujące maszyny budowlane.

Monitoring jako sposób na optymalizację kosztów

Monitoring maszyn budowlanych ma bardzo wiele zalet i coraz częściej jest wsparciem w efektywnym zarządzaniu parkiem maszynowym. Nowoczesne systemy pozwalają przede wszystkim zidentyfikować źródła wysokich wydatków i lepiej planować pracę operatorów oraz poszczególnych maszyn. Współczesny monitoring posiłkuje się często szeregiem różnych czujników, które potrafią na przykład określić, kiedy maszyna rzeczywiście wykonuje pracę, a kiedy działa na wolnych obrotach. Monitoring pozwala dokładnie wyliczyć czas pracy operatora, pokazuje przestoje. Dzięki temu pracodawca może zweryfikować dane podawane przez pracowników z danymi uzyskanymi na podstawie monitoringu. To pozwala również wyeliminować papierowe karty pracy na rzecz elektronicznej ewidencji. Czujniki działające w ramach monitoringu mogą także pokazywać dokładne spalanie poszczególnych maszyn, a przez to umożliwiają oszacowanie kosztów wykonania określonych prac budowlanych.

Przeciwdziałanie nadużyciom

Monitoring maszyn budowlanych ma duże znaczenie w ograniczaniu różnego rodzaju nadużyć. Dzięki temu, że pojazdy są stale monitorowane, że został określony dokładnie obszar, na którym mogą działać, pracodawca może wyeliminować tzw. fuchy maszynowe, czyli wykonywanie prywatnych zleceń przez operatorów maszynami należącymi do pracodawców. Kolejna kwestia to przeciwdziałanie kradzieżom paliwa. Monitoring pozwala na kontrolę tankowań z mobilnych stacji paliw. Wtedy można dokładnie porównać ilość paliwa wydanego z paliwem, które znalazło się w baku maszyny. To pozwala skutecznie uszczelnić obrót paliwem.

Kolejna kwestia to wykorzystanie monitoringu jako zabezpieczenia antykradzieżowego maszyn budowlanych, które często mają bardzo duża wartość. Przede wszystkim kontrolowane jest przez cały czas położenie maszyny, a jej przemieszczanie może wywołać alarm. Dodatkowo często stosuje się specjalne immobilisery, które chronią przed nieautoryzowanym uruchomieniem maszyny.

To kilka przykładów, w jaki sposób można wykorzystać monitoring maszyn budowlanych. Bez wątpienia taka inwestycja w nowoczesne lokalizatory i czujniki jest opłacalna, ponieważ pozwala ograniczać koszty, pokazuje, gdzie można zredukować wysokie wydatki, a do tego weryfikuje pracę operatorów i rzeczywiste wykorzystanie pojazdu na placu budowy.

Więcej na: http://www.satisgps.com/zastosowania-biznesowe/maszyny/maszyny-budowlane/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here