Chociaż lokaty kojarzą się przede wszystkim z ofertą dla klientów indywidualnych, banki kierują tego typu produkty również do przedsiębiorców. Lokata długoterminowa może być sposobem na pomnożenie firmowego kapitału, pozwalając na uzyskanie dodatkowych środków. Nie zawsze jednak taka opcja jest korzystna – sprawdź, kiedy lokata tego typu nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Oprocentowanie lokat nie zachęca do oszczędzania, ale wielu przedsiębiorców decyduje się na taki krok. Jest to jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów umożliwiających wypracowanie pewnych zysków – bez żadnego ryzyka. Są jednak takie przypadki, kiedy lokata długoterminowa dla firmy nie będzie opłacalna.

  • Gdy przedsiębiorstwo nie ma nadwyżki finansowej

Każda lokata na sens wówczas, gdy firma posiada nadwyżkę finansową. Takie pieniądze można „zamrozić” na dłuższy czas. Jeżeli depozyt będzie pochodził z bieżących środków firmowych, istnieje większe ryzyko utraty płynności finansowej – to może niekorzystnie odbić się m.in. na relacjach z kontrahentami, pracownikami.

Jeżeli więc planujesz założyć lokatę, poczekaj aż firma uzyska dodatkowy kapitał.

  • Gdy pieniądze będą firmie potrzebne w najbliższym czasie

Lokata długoterminowa oznacza ulokowanie środków na dłuższy czas, tj. powyżej 12 miesięcy. Jeżeli przypuszczasz, że w tym okresie może zajść potrzeba skorzystania z dodatkowych środków, oszczędzanie długoterminowe nie ma sensu. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że zerwiesz umowę z bankiem, a co za tym idzie – utracisz wypracowane do tej pory odsetki.

  • Gdy oprocentowanie lokaty nie jest korzystne

Jeżeli zależy Ci na wypracowaniu dużego zysku na lokacie długoterminowej, musisz zwrócić uwagę na wysokość proponowanego przez bank oprocentowania. Jeżeli waha się ono w granicach 2,10% w skali roku dla lokaty 12-miesięcznej (np. lokata długoterminowa dla firm oferowana przez Toyota Bank), warto złożyć wniosek.

Jeśli jednak oprocentowanie jest dużo niższe, masz do wyboru dwie opcje:

  • rezygnujesz z lokaty długoterminowej na rzecz lokaty krótkoterminowej.
  • szukasz innej oferty banku

Gdy prognozowane są podwyżki stóp procentowych

Niskie stopy procentowe oznaczają niskie oprocentowanie bankowych produktów depozytowych. Założenie lokaty długoterminowej, np. na 24 miesiące  z gwarancją stałego oprocentowania może ograniczyć zysk. Stanie się tak, gdy w trakcie trwania umowy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o podniesieniu stóp procentowych. Wówczas każda nowo założona lokata będzie charakteryzowała się wyższym oprocentowaniem, zaś w Twoim przypadku nadal będą obowiązywać „stare” warunki.

Jeżeli więc ekonomiści prognozują podwyżki stóp procentowych, załóż lokatę krótkoterminową lub wstrzymaj się z lokowaniem nadwyżki finansowej do czasu faktycznych wzrostów.

Pamiętaj! Jeśli interesuje Cię lokata długoterminowa i nie chcesz stracić odsetek za wcześniejsze zerwanie umowy, nie lokuj całej nadwyżki finansowej w tego typu produkty. Część kapitału możesz przeznaczyć na lokaty krótkoterminowe – po to, by w razie konieczności wypłacić środki bez utraty odsetek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here